Великобритания планира да въведе по-строги закони за борба с британските ислямистки екстремисти, след като джихадисти от групировката "Ислямска държава" публикуваха видеозапис от обезглавяването на американския журналист Джеймс Фоули, предадоха ДПА и Ройтерс.
На записа мъж с лондонски акцент, за който се смята, че е британец, екзекутира журналиста. Службите за сигурност се опитват да открият самоличността на екзекутора. Смята се, че той е един от тримата британци, известни като "Бийтълсите", които пазят заложници в Ракка, бастиона на "Ислямска държава" в Сирия. Британските мюсюлмани и политици изразиха ужаса си от очевидното участие на британец в убийството, което подсили опасенията за броя на ислямистите от Великобритания, които се включват в конфликти в чужбина и се завръщат радикализирани.
Вътрешната министърка Тереза Мей заяви, че подготвя нови закони срещу ислямистките екстремисти във Великобритания. Те ще имат за цел и да им попречат да ходят в чужбина, за да участват в бойни действия. Мерките включват отнемане на паспортите на британци, които отидат в чужбина да воюват, отнемане на британското гражданство на лица с двойно гражданство, а в някои случаи и отнемане на гражданството на натурализирани британци. Подготвят се и мерки срещу организациите, разпространяващи екстремистки възгледи. Някои групи може да бъдат забранени дори ако не участват в терористична дейност, предупреди Мей.
Великобритания е изправена пред дълга борба срещу опасна екстремистка идеология, която вероятно ще продължи "много години, вероятно десетилетия. Трябва да си дадем всичките правомощия, от които се нуждаем, за да победим", заяви Мей пред журналисти. Тя подчерта, че "тази идеология се базира на изкривена и нихилистична интерпретация на исляма и е далеч от мирните вярвания на един милиард мюсюлмани по света".
Най-малко 500 британски граждани са пътували, за да се бият в Сирия и Ирак, където "Ислямска държава" контролира обширни територии. 23 души са били лишени от паспортите си на път за Сирия, а 69 са били арестувани по обвинения в свързани с тероризъм престъпления в Сирия. От 2010 г. насам най-малко на 150 души е било забранен да влизат във Великобритания заради убежденията им.