Българите във Великобритания най - много взимали социални помощи

share

Тайни доклади показват, че имигрантите от България и Румъния са с ниско образование и са по-скоро склонни да кандидатстват за помощи за безработни. Документите са били скрити от Лейбъристката партия във Великобритания.

Сега правителството има намерение да ги разпространи за първи път. Те свидетелстват за това, че над 15% от българските и румънските имигранти са кандидатствали за социални помощи за безработица, пише в „Сънди телеграф”.


Данните се съдържат в пет отделни проучвания, които са били поръчани от последното правителство на Лейбъристката партия. Документите обаче не са били публикувани и са останали в тайна, което засилва подозренията, че партията е искала да избегне възможните вреди за репутацията си преди общите избори, които се проведоха миналата година.


Сега британски министри обвиняват лейбъристите в „обезпокоително прикриване” и обещават да публикуват докладите, които са стрували на данъкоплатците 165 хиляди лири.


Документите сочат, че имигрантите от всички страни във Великобритания са по-склонни от местното население да не работят, а освен това не се ангажират често в каквито и да форми на граждански движения.


Текстовете разкриват особено спорна информация за правилата за имиграцията от страни, които са се присъединили към ЕС през последното десетилетие, сред които са България, Румъния и Полша.


Лейбъристките министри непрекъснато обещаваха да въведат ограничения във връзка с имигрантите от Източна Европа, както за да се контролира техният брой, така и за да се запазят работните места за британските работници. Въпреки това докладите показват, че 27% от идващите от България и Румъния са били с „ниско ниво на образование”, а през 2009 година над 15% от тях са подали молби за социални помощи.


Освен това изглежда имигрантите от двете страни се оказват по-склонни да кандидатстват за помощи за безработица, отколкото британците или останалите имигрантски групи в страната.


Докладите разкриват още, че въпреки поставянето на таван за броя на имигрантите, имиграцията от Румъния и България се е увеличила значително след влизането на двете страни в ЕС през 2007 година.
Междувременно, имигрантите от двете страни по-често имат четири или повече деца в сравнение с останалите хора, идващи във Великобритания от други страни. Тази тенденция е поставяла образователната система на значителен натиск, особено в Лондон, където са се заселили над половината българи и румънци, дошли в страната.
Повече от трима на всеки 100 български и румънски имигранти във Великобритания са имали 5 и повече деца.
Един от текстовете показва, че докато населението в България и Румъния между 2004 и 2010 година е намалявало, това във Великобритания е нараснало значително. В същия период безработицата в двете страни е отбелязала спад, докато тази на Острова се е увеличила.

Водещи новини

Още новини