По инициатива на синдикатите и на левите партии, швейцарците гласуват утре за въвеждането на минимална заплата от 4000 швейцарски франка (3300 евро) бруто или 22 швейцарски франка (18 евро) на час, което се смята за неотменим праг за страната - една от най-богатите в света.
Тази минимална заплата, ако бъде приета, е най-високата в света. За сравнение почасовата минимална надница във Франция е 9,43 евро. В Испания е 5,05 евро, а в Германия ще бъде 8 евро от 2015 г.
От седмици дебатът между привърженици и противници на идеята не спира - всеки ден се намираше някой да се изкаже, осъждайки или одобрявайки инициативата.
Според последните сондажи текстът, който има за цел да осигури "достойна заплата" на около 330 000 лица, които работят за по-малко от тази сума в Швейцария, изглежда има големи шансове да бъде масово отказан от населението, което се страхува, че подобен минимален праг на заплащане би довел до скок на безработицата, пише БТА.
Според сондаж, публикуван на 7 май, реализиран през април, 64 процента от швейцарците ще гласуват против текста, 6 процента не са решили как ще гласуват и 30 процента са "за".
Многобройни професии са засегнати от текста, като продавачите, заетите в хотелиерството и ресторантьорството, селското стопанство, почистването и фризьорството."Една силна страна има нужда от справедливи заплати и с този текст ще се сложи край на работодателите, които натискат заплатите надолу" и които се възползват от конкуренцията, като заплашват да наемат по-нископлатени чужденци, твърдят инициаторите на текста.
От своя страна противниците, сиреч Федералният съвет (правителството), партиите от десницата, организациите на работодателите и дори един синдикат - този на служителите, заявяват високо и ясно, че текстът няма да реши проблема с подкрепата за хората с ниски доходи.
За правителството "исканата минимална заплата ще застраши работни места и ще направи достъпа до професионална кариера още по-труден за нискоквалифицираните и младежите. Според Филип Лойба, министър на икономиката в кантона Во, твърд противник на текста, е по-добре един млад човек да печели 3600 швейцарски франка на месец, отколкото да стане безработен, защото шефът не иска да му плаща толкова висока заплата.
Селскостопанските среди също яростно се противопоставят на текста. В селското стопанство средната почасова надница е 15 швейцарски франка. Текстът, който ще се гласува на 18 май тревожи много бранша. Ако бъде приет, цената на плодовете и на зеленчуците ще скочи с 25 процента, за да се финансира повишаването на заплатите, казват професионалните организации - немислимо увеличение пред лицето на конкуренцията на вносните продукти.
В Швейцария минималната заплата за сътрудник без образование в този сектор е 3200 швейцарски франка, уредена от колективен трудов договор. В сравнение с чужбина тези условия на труд са добри и заплатите са високи, твърдят съюзите на производителите на плодове и на зеленчуци (Fruit-Union и l'Union maraichеre) - двете професионални организации в сектора. Много селскостопански работници биха взимали дори повече, отколкото шефа си, според Швейцарския земеделски съюз ('Union paysanne suisse). Средната заплата на един швейцарски земеделец, собственик на стопанството си, е 3600 швейцарски франка.
"Ние имаме най-ниския ръст на общата безработица и на безработицата при младите в Европа (3,2 и 3 процента) и най-високите заплати в света. Нашата система е базирана на колективни трудови договори и тя работи добре. Приемем ли минимална заплата от 4000 франка - край на системата", казва Стефани Рюгзегер от Федерацията на романските предприятия, която представлява 40 000 предприятия.
В Европейския съюз 21 страни от общо 28 имат законна минимална заплата. Германия ще я въведе през 2015 г. Вече имаше референдуми в Швейцария, на кантонално ниво, за приемането на минимална заплата. Принципът беше приет в кантоните Нюшател и Юра. В кантоните Во и Женева той беше отхвърлен.
Системата на пряка демокрация в Швейцария позволява да се организират референдуми върху даден текст, стига неговите застъпници да са събрали предвидения от конституцията брой подписи. За референдум на федерално ниво са нужни 100 00 подписа.