Швейцария спира социалните помощи за европейци, търсещи работа

Getty Images/Guliver
share

Швейцарското правителство реши вече да не се отпускат социалните помощи за граждани на Европейския съюз, търсещи  работа в Швейцария, като част от мерките за борба със злоупотребите, предаде Франс прес.

Освен граждани на ЕС, право на социални помощи при търсене на работа в Швейцария няма да имат и гражданите на Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ) - Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, съобщи Службата по миграция.

"Гражданите на страна членка на ЕС или ЕАСТ на други места получават отказ за пребиваване след пет години престой в друга  страна, ако са безработни от 12 месеца. Това правило се прилага дори и да има конвенция за установяване на местожителство с  родната им страна", изтъква службата.

Швейцарските власти решиха да вземат тези мерки, тъй като са на мнение, че "напоследък липсва яснота за отпускането на  социална помощ и разрешително за престой, по-специално на граждани, дошли в Швейцария да търсят работа или лица, останали  без работа по време на престой в Швейцария", пише БТА.

През 2012 година над 250 000 души - от които близо една трета под 18 години - са получили икономическа социална помощ в  Швейцария, което е с 6 процента повече спрямо предходната година, по данни на Федералната статистическа служба от средата  на декември.

В същото време, докато едва 2,2 процента от швейцарците прибягват до социална помощ, такива помощи получават 3,1  процента граждани на ЕС в Швейцария.

Делът на чужденците сред над 8-милионното население на страната расте. Увеличението се дължи главно на приток на  европейски граждани, докато броят на гражданите на трети страни остава практически непроменен.

Към края на ноември в Швейцария са живели 1,88 милиона чужденци, от които 1,25 милиона от ЕС или ЕАСТ. Швейцарските гласоподаватели ще участват на 9 февруари в референдум по инициатива на дясната популистка партия Демократичен съюз на центъра с цел ограничаване на имиграцията възстановяване на квотите за чуждестранна работна ръка, премахнати след споразуменията за свободно движение на хора между Швейцария и ЕС. Икономическите среди открито се обявиха против такъв закон.

Водещи новини

Още новини