Великобритания започва да се плаши и от македонците

Getty Images/Guliver
share

Темата за вдигането в ЕС от днес на ограниченията на пазара на труда за българи и румънци е сред водещите за  британски издания.

Българите и румънците сега ще имат правото да поискат във Великобритания същите социални помощи и здравни грижи като  останалите европейски граждани. Британският премиер Дейвид Камерън прокара план за въвеждане на тримесечно изчакване за  европейските мигранти, преди те да могат да поискат помощи за безработица. Но реформите на засягат работещите мигранти, които  ще искат пари от социалната система, твърди британският в. "Хъфингтън пост".

Британският в. "Дейли телеграф" съобщава, че въпреки ранните информации, че полети от Румъния и България за  Великобритания са претъпкани, няколко авиокомпании миналата нощ съобщиха, че все още имат свободни места за полетите си за тази  седмица. Изданието обаче открива нов проблем след вдигането на ограниченията за българите и румънците на трудовия пазар в ЕС.  Румъния и България, които са страни от ЕС, дават паспорти на граждани на страни, които не са от ЕС, като Молдова и Македония.

Историческите връзки означават освен това, че някои сърби, украинци и турци също могат да искат издаването на паспорти в  тези страни, което ще им позволи да работят където си поискат в ЕС. Някои оценки показват, че две трети от цялото македонско население от 2 милиона души може да поиска българско гражданство и по този начин де факто и европейско гражданство.  Официалните данни за 2012 г. показват, че над 22 000 македонци са поискали български паспорт, пише БТА.

В Македония средната работна заплата е една пета от средната работна заплата във Великобритания. Безработицата е 28  процента, което е три пъти повече от Великобритания. Социална Великобритания, готви се, ето те идват!, пише в. "Дейли експрес". Според първите прогнози най-малко 5000 българи и румънци ще дойдат в страната в първата седмица след вдигането на ограниченията, посочва изданието. Вестникът цитира конкретни примери на румънци, планиращи да заживеят във Великобритания.

В друга статия изданието упреква политическата класа за новата вълна от мигранти. Не бива да се упрекват гражданите на  България и Румъния, че прииждат в страната ни, след като нашето правителство разшири обхвата на безкрайната покана за гостуване  към тях, посочва вестникът.

Британски компании вече рекламират в Румъния 5000 работни места за готвачи, гледачи, лекари и дори за танцьорки на еротични танци, пише в. "Дейли стар". Рекламите са в сайта  Tjobs.ro. Френският в. "Монд" припомня, че вдигането на  ограниченията е породило негативни реакции и в Германия, където  партията на баварските консерватори, съюзник на Ангела Меркел,  свърза вдигането на ограниченията с повишен риск от размирици и  социални протести.

Сп. "Курие ентернасионал" в пространен анализ на румънския журналист Влад Епуреску подчертава, че най-яростните  публикации в британската преса срещу вдигането на ограниченията са до голяма степен лишени от основание. Изданието припомня, че  Ирландия, съседката на Великобритания, не е преживяла вълна от имигранти от България и Румъния, когато е вдигнала ограниченията за тях. В статията се припомня освен това, че въпросът за мигрантите от двете балкански страни се бърка с този за ромите.

В статията се акцентира, че британците винаги са били алергични към останалата част от Европа и че в навечерието на  европейските избори във Великобритания антиимигрантската риторика е имала успех, защото достъпът на българите и румънците до пазара на труда е бил представен като нещо, наложено на британците от Брюксел.

Водещи новини

Още новини