Имигрантите във Великобритания с принос в социалната система

share

Имигрантите във Великобритания, дошли след 2000 г., имат "съществен принос" към обществените финанси, сочи проучване на Юнивърсити Колидж Лондон, цитирано от ВВС. Данните показват, че имигрантите от наскоро присъединилите се към ЕС страни е по-малко вероятно да се ползват от системата за социално подпомагане и да живеят в общински жилища, отколкото родените във Великобритания. Според преброяването на населението от 2011 г. 13% от жителите на Англия и Уелс са родени извън страната.

Имигрантите, пристигнали във Великобритания след 1999 г., е 45% по-малко вероятно да получават социални помощи и данъчни облекчения от държавата в сравнение с родените в страната, сочат данните. С 3% по-малко от тях ползват общински жилища, спрямо британците. Проучването обхваща периода 2000-2011 г.

"Тези разлики се дължат отчасти на възрастовите и половите групи на имигрантите", признават авторите. "Въпреки това обаче, дори в сравнение с британски граждани със същата възраст, пол и образование, отново има 21% разлика в получаването на социални облаги", посочват те.

Емигрантите от Европейското икономическо пространство (страните от ЕС, Норвегия, Исландия и Лихтенщайн) са донесли съществен положителен принос за десетилетието до 2011 г. - данъците, които са платили, са с 34% повече от придобивките, които са получили. Дошлите от страни извън Общността са допринесли с 2% повече, отколкото са получили. За същия период британските граждани са платили 11% по-малко данъци от сумата на получените от тях облаги.

Въпреки положителните цифри за десетилетието от 2000 г. насам, изследователите посочват, че между 1995 и 2011 г. емигрантите от страни извън Европейското икономическо пространство са получили повече придобивки, отколкото са платили, най-вече заради това, че са имали повече деца, отколкото британците, припомня "Стандарт".

Правителството е на мнение, че трябва да има строги правила, за да се предотврати злоупотребата със социалната система. "Тези, които искат да дойдат и да допринасят към нашата икономика, са добре дошли", е позицията на властите. Те затягат мерките, за да се дават облаги само на хората, които имат разрешение легално да живеят във Великобритания.

Водещи новини

Още новини