Силвио Берлускони провежда от два дни вътрешнопартийни консултации с намерението на предизвика нова правителствена криза, потвърдиха днес парламентарни източници от неговата партия "Народ на свободата" (НС).
Консултациите се водели поотделно с най-влиятелните представители на двете фракции - преданите на едноличния партиен лидер "ястреби" и несъгласните с неговата политика "гълъби", обединени около министрите от дясноцентристката НС, които представляват партията в широкия коалиционен кабинет с лявоцентристката Демократическа партия (ДП). Според изтеклата информация фракциите остават засега на противоположните си позиции. Крайните елементи от близкото обкръжение на Берлускони поддържали неговия замисъл да свали кабинета на премиера Енрико Лета и да разтрогне "коалицията на спасението", което ще предизвика извънредни парламентарни избори с най-ранна възможна дата през февруари догодина. Умерените категорично се противопоставяли на този сценарий с доводите, че това окончателно ще разцепи НС и ще има катастрофален за нея изход на ранни избори.
Пожелалите анонимност източниците посочиха, че в основата на конфликта отново са личните интереси на лидера. Под натиска на поддържащи правителството фактори от НС бе постигнат компромис с ДП да се отложи за 29 октомври предвиденото за края на тази седмица гласуване на доклада на Сенатската комисия по изборите и парламентарния имунитет, която вече одобри по принцип становището на нейния председател Дарио Стефано да бъде внесено в Сената предложение за отнемане на парламентарния статут на
сенатора Силвио Берлускони поради невалидност на неговия избор.
Бившият премиер е с ефективна присъда от четири години лишаване от свобода за данъчни измами в особено голям размер, която бе потвърдена през август от последната съдебна инстанция - Върховния касационен съд. Съгласно действащия закон, който бе приет през декември миналата година, всяко физическо лице с ефективна присъда над две години затвор не може да се кандидатира на избори или, ако междувременно е било избрано, трябва да напусне парламента. Компромисът с отлагането на заседанието на сенатската комисия означава, че докладът ще може да влезе в дневния ред на Сената най-рано през декември, за да бъде подложен на тайно гласуване. Лидерът на НС обаче не се чувствал удовлетворен от тази отсрочка, защото междувременно другите партньори от управляващата коалиция започнаха да обсъждат възможности за явно вместо за тайно гласуване в Сената на окончателното решение за отнемане на неговото сенаторско място.
"Берлускони тълкува тези ходове като "нож в гърба" и е силно амбициран да предприеме ответни стъпки, включително и сваляне на правителството", споделиха източниците. В парламентарната практика на Италия при тайните гласувания най-често се изявяват "свободни снайперисти", наричани така на политически жаргон, защото по различни съображения и интереси гласуват обратно на партийната повеля. Много са случаите, в които членове на парламента, не само в Италия, преотстъпват срещу лични облаги гласовете си под прикритието на тайния вот.
Напрежението в НС силно се е покачило и евентуалното реализиране на замисъла на Берлускони за нова правителствена криза най-вероятно ще приключи с официално разцепление, като умерената фракция ще остане под сегашния партиен чадър, а крайните сили ще се влеят във възстановената от лидера първоначална негова формация "Форца Италия". Подобно развитие ще има не само политически, но и сериозни финансови последици.
В момента НС има кредитни задължения към банките в размер на близо 103 милиона евро, от които около 73 милиона са наследени от "Форца Италия", която през 2008 година се вля заедно с още седем партии в популистката коалиция "Народ на свободата". Гарант на всички тези дългове е лично Силвио Берлускони, който е подписал с банките договори за поръчителство, поемайки отговорността пред кредиторите да отговаря напълно за изпълнението на задълженията на длъжниците. Допълнително той е дарил през февруари 15 милиона евро на "Форца Италия" и е дал безлихвен заем на НС за 2,8 милиона евро, които трябва да му бъдат върнати до края на април догодина.
Очакваната партийна схизма ще означава уреждане на счетоводните сметки. Дисидентите имат финансов интерес да останат в лоното на НС, където дълговете са по-малко, вместо да скочат във врящия кредитен казан заедно с "Форца Италия". За целта те ще трябва да направят светкавичен партиен преврат и да се обявят за неплатежоспособни пред банките, които на свой ред ще си търсят договорните права от Берлускони, причинявайки му значими парични загуби.
Мултимилиардерът Берлускони и политикът Берлускони са две различни личности. Милиарди не се правят с подаряване на пари, а финансовите ресурси, вложени в политиката са инвестиция по схемата "мои са парите, мои са и партиите, които ги харчат". Политическият лидер може във всеки момент да обяви, че е дълбоко разочарован от липсата на партийна сплотеност и да се оттегли. Тогава мултимилиардерът ще може да използва цялото си влияние и авторитет в банковите среди, за да си оттегли поръчителствата за
кредитите на създадените от него партии. Нито заедно, нито поотделно политиците от двете партийни фракции са в състояние да запушат финансовите дупки. Фрапантен е примерът с партийния членски внос.
Всички кандидати на НС на парламентарни и местни избори са поели ангажимента, че след избирането им ще внасят в партийната каса 10 процента от възнагражденията, които им се полагат за заеманите изборни длъжности. Две трети от тях са нарушили обещанието си и са лишили партията от постъпления в размер на 6 милиона и 250 хиляди евро. Нито един евроцент членски внос не са внесли 21 процента от избраниците на НС в европейския и в италианския парламент, а 40 на сто са внасяли по нещо от време навреме. Сред областните депутати и съветници само 10 процента са редовни платци.
Евентуално оттегляне на Берлускони от политиката ще остави тези негови избраници без партия и без получаваните чрез нея привилегии и пари. Тяхното оцеляване зависи от политическата жизнеспособност на партийния лидер, а тяхната сплотеност ще продължи да възпира реформите в Италия.