Британският печат днес пише, че бившият външен министър в лейбъристкото правителство на Тони Блеър Дейвид Милибанд напуска парламента и политиката и заминава за САЩ да ръководи благотворителната организация Международен комитет за спасение (International Rescue Committee).
"Дейли мирър" нарича новото поприще на женения за американка Милибанд "работа мечта" и допълва, че през май в неговия избирателен район Саут Шийлдс ще трябва да се състоят частични избори. Вестникът смята, че излизането на Милибанд от политиката ще бъде сериозен удар върху дясното крило в Лейбъристката партия. "Дейли телеграф" припомня, че преди малко повече от две години Дейвид Милибанд бе изместен с малка разлика в гласовете от ръководния пост на Лейбъристката партия от своя брат Ед. Този избор доведе до разногласия между двамата братя и Дейвид отказа да заеме пост в правителството в сянка на Ед. Вестникът подчертава, че напускането на по-големия брат слага край на периода на разцепление на върха на лейбъристите, но поражда и въпроси за бъдещото ръководство на партията.
След като по-малкият му брат го измести от лидерската позиция в партията, Дейвид Милибанд се премести на задните пейки в парламента, но очакванията бяха, че той отново ще седне в първата редица на опозицията и че вероятно ще си върне лидерската позиция. Предстоящото му оттегляне слага край на тези предположения и укрепва ръководната роля на Ед Милибанд, пише "Дейли телеграф".
Вестникът очаква оттеглянето на Милибанд да породи критики от управляващите консерватори, че лейбъристите се отказват от пропазарната центристка политика на Тони Блеър и "новия лейбъризъм". Дейвид Милибанд бе смятан за последната значима "блеъристка" личност сред действащите политици на Лейбъристката партия. "Гардиън" пише, че с решението Дейвид Милибанд е слисал
съпартийците си. Левият вестник цитира становището на лорд Манделсън, бивш министър на търговията, че Милибанд има "огромен" принос със своята многостранна политика, включваща добра преценка, истинска загриженост, познания по икономика и способност да свързва нещата в едно цяла. Лордът обаче заявява, че е погрешно да се смята, че 47-годишният бивш външен министър е завинаги загубен за британската политика.