Прилагане на практика на досега взетите решения за осигуряване на икономически растеж и заетост - за това се договориха европейските лидери в първия ден от съвета им в Брюксел. Те приеха, че трябва да бъде даден приоритет на осигуряването на работа на младите хора. Как точно ще стане това трябва да реши всяка отделна държава от Европейския съюз, а предприетите мерки ще бъдат обсъдени на съвет през юни.
На фона на мрачните очаквания за европейската икономика и в същото време на нестихващи протести срещу ограниченията, европейските лидери, сред които и президентът Росен Плевнелиев, признаха, че мерките за икономии все пак имат някаква граница.
Стана ясно обаче, че те едва ли ще бъдат отслабени. През изминалата нощ пролича, че още има различия между северните държави, които държат на строгата фискална дисциплина и на ограниченията, и южните страни, които настояват за повече разходи, за да се създадат работни места и да има икономически растеж. Това няма да стане лесно, каза председателят на Европейския съвет, предаде БТА.
Трябва да се възстанови и да се запази фискалната стабилност. Това е важно за доверието на потребителите и инвеститорите, ключово условие за вътрешно търсене и растеж. Трябва спешно да се справим с безработицата сред младежите, заяви Херман ван Ромпой, председател на Европейския съвет.
За осигуряването на работа на младежите, които нито работят, нито учат, се разчита много на парите по т.нар. Младежка гаранция. Тези средства ще се използват от фирмите, за да осигуряват стаж или допълнително обучение на безработни младежи.
За следващите седем години парите ще бъдат най-малко шест милиарда евро или повече, а от тях ще се възползват страните с най-висока младежка безработица, сред които и България. Все още не е решено колко точно ще бъде сумата, заради това до началото на следващата година държавите ще могат да използват пари от структурните фондове. Колко точно средства и откъде ще дойдат трябва да стане ясно до юни. Днес лидерите ще обсъждат външната политика на Европейския съюз.