Оставката на Бойко Борисов е добре премислен предизборен трик. Това става ясно от страниците на авторитени чужди медии като "Вийнер Цайтунг" и "Зюддойче Цайтунг", пише Дойче веле.
"Бойко Борисов беше обещал на хората, че ще санира страната, ще се бори с корупцията, ще либерализира икономиката и ликвидира безработицата. Но и през 2013 година България си остава най-бедната страна в ЕС", припомня "Вийнер Цайтунг". Медията отбелязва, че напрактика единствения безспорен успех на премиера е удължаването на магистрала "Тракия". Зрелищните акции на вътрешния министър Цветан Цветанов срещу организираните престъпни банди в страната са доста съмнителни от правна гледна точка, допълва изданието. Според него нито един от провалите на кабинета не е причината за оставката на Борисов.
"Дали обаче причината за оставката на българското правителство наистина са протестите срещу монополите и високите цени на тока и парното? Или както предполагат редица наблюдатели по-скоро става въпрос за добре обмислен шахматен ход на българския премиер, за да си осигури по-добра изходна позиция за предстоящите парламентарни избори", пита се австрийското издание.
В публикацията пише още: "Оставката на Борисов го освобождава от хватката на протестиращите недоволни негови сънародници и му дава възможност да се концентрира върху предизборната кампания, в която със сигурност няма да липсват и нови обещания. Малко вероятно е обаче тези негови сметки да излязат - напоследък Борисов губи рейтинг прекалено бързо и социалистите вече дишат във врата му."
В "Зюддойче Цайтунг" Клаус Брил отбелязва, че оставката на Борисов е неговият единствен и най-вероятно добре пресметнат шанс да укроти народния гняв и да излезе от вълненията с минимални щети. "Той заяви, че няма да участва в управлението до предсрочните избори с надеждата, че при това положение гражданите бързо ще му простят греховете. След три години и половина на власт Борисов няма много с какво да се похвали, освен с бюджетните постижения. Но програмата за икономии очевидно е била твърде сурова, тъй като българите страдат от голяма бедност. Те са разочаровани, че правителството нито е подобрило икономическото им положение, нито е провело достатъчно ефективно борбата с корупцията и мафията. Вместо това Борисов изразходва много енергия за укрепването на властта си и на "своите хора" в правосъдието и пресата. Не на последно място трябва да се отбележи, че той действа много импулсивно и стихийно - и в оставката си се показа като истински популист. За което си получи заслуженото", пише още Брил.
Сега българите няма да забогатеят
"Оставката на българския министър-председател Бойко Борисов е дежа вю - тя напомня за февруари 1997, когато тогавашният социалистически премиер Жан Виденов се оттегли предсрочно след продължилите със седмици демонстрации на недоволното население и щурмуването на парламента", пише Барбара Йортел в "ТАЦ". В статията четем още: "Борисов очевидно не иска да чака дълго и то с основание: от месеци личи, че на планираните за юли парламентарни избори българският "Политрамбо" е заплашен от съдбата, която бе отредена и на всичките му предшественици от 1997 година насам - да не бъде преизбран след първия мандат. Ясен знак за намаляващото доверие към досегашното правителство бе гротескният референдум за бъдещето на ядрената енергия - мнозинството от избирателите не се съобрази с призива на Борисов да се гласува с "не". А последните демонстрации срещу високите цени на тока се превърнаха в последната капка, която преля чашата. Гневът и разочарованието на българите, които в началото посрещат всеки нов премиер като месия, са огромни. Все повече хора живеят в изключителна бедност. Сега като че ли се очертават предсрочни избори. Но какъвто и да е техният резултат - това надали ще промени нещо в тежката ситуация на хората", пише Йортел.
И Франк Щир изтъква в "Ди Цайт", че България остава най-бедната страна в ЕС - със средна заплата от 400 евро и пенсии по 100 евро. "При това положение не е изненадващо, че социалната експлозивност на българското население сега намира израз в протестите срещу цените на тока. Учудващо е по-скоро, че това се случва чак сега", пише той. В статията четем още, че към неспособността за реформи на българското правителство се добавят и някои неизяснени обстоятелства около личността на самия Борисов. "Премиерът, който е бил бодигард на Тодор Живков, никога не е крил, че навремето като шеф на охранителна фирма е поддържал контакти с престъпни групировки - по-скоро е кокетирал с това. Но подробности около взривяването на автомобила на неговата приятелка Цветелина Бориславова през 1997 например няма и до днес. В следващите седмици вероятно ще се обсъжда и защо в средата на 1990-те години внезапно е прекратено разследването срещу фирмата на Борисов "Тео Интернешънъл", заподозряна в производството на цигари-менте."
Западната преса: Оставката е предизборен трик
- 21.02.2013 | 15:18
- 2189