Босът на туристическите измамници в Рим е "центурион" и кара "Порше"

share

Босът на туристическите измамници в Рим има звание "центурион" и кара "Порше".

Преди 20 години двама безработни жители на Вечния град вземат под наем театрални доспехи на древноримски легионери и облечени в тях започват да обикалят около Колизеума. Японски туристи първи ги попитали дали могат да се снимат заедно и в знак на благодарност им давали поне по 5000 италиански лири (около 2,50 евро).

Други чужденци не остават по-назад, атракцията е широко огласена от местните медии и бизнесът потръгва.

Бързо обаче се появява конкуренция и някои трябва да въведе ред. Общината тогава не проявява интерес, а свободната инициатива не търпи празноти.

От редиците на предрешените легионери се откроява един "центурион", който със здрава ръка налага регламент, тарифи и периметри на дейност, срещу което получава част от печалбата.

Центурионите (от латински centurio - стотник) са били младшите командири в древноримските легиони. Командвали са центурии в състав от 80 до 160, а в някои случаи и до 300 легионери.

Съвременните "легионери", които продължават да обикалят около Колизеума, са по-малко на брой, но вече 20 години са командвани от един и същи "центурион", за когото се знае само, че се казва Франко и кара "Порше". Той е по-скоро номер на мобилен телефон, който се използва при нужда.

Междувременно Франко разширява сферата на туристическо "обслужване" и контролира самопровъзгласилите се екскурзоводи, които всеки ден мамят туристите около Ватикана. Те са изключително агресивни и срещу 35-45 евро предлагат "пакет услуги", който включва посещение "без нареждане на опашка" на Ватиканските музеи и градини, както и "чай с папата".

Опашка за Ватиканските музеи не винаги има, тя зависи от сезона и може да бъде прескочена само със специални покани. До градините на Ватикана се допускат групи от максимум десет души, като заявките се правят най-малко три седмици предварително. Чай с папата могат да пият само онези туристи, които си поставят негов портрет на масата в някое римско кафене.

Неотдавна специален пратеник на телевизията Нешънъл джеографик ченъл (National Geographic Channel) реши да разбули тайната около "центуриона" Франко, но се сблъска с такава "омерта" (закон на мълчанието) сякаш ставаше дума за кръстник от купола на сицилианската мафия.

Гастролиращи пред Колизеума "легионери" демонстративно му обърнаха гръб, а патрулиращите общински полицаи му отвърнаха с английската фраза "без коментар".

Разбира се, Франко не е крив за всичките измами и други престъпления срещу туристи в Рим и репортерът на Нешънъл джеографик реши да си опита късмета в други ресори. Качи се на автобус 64, който е прочут с гастролите на международни джебчийски бригади - от балкански роми до северноафриканци и представители на коренното население на Южна Америка. Този ден обаче не му провървя и портфейлът му си остана в джоба. Накрая улучи, като седна в кафене около Ватикана, където за разреден сок от изцедени портокали и порция замразени и недобре претоплени спагети заплати 24 евро. Тръгна си измамен, но щастлив, че все пак репортажът стана.

Водещи новини

Още новини