Заради сериозната ескалация на военните действия в Близкия изток, външното ни министерство призова българските граждани да преустановят всякакви пътувания до Ливан и незабавно да напуснат територията на страната.
На сайта на ведомството е отбелязано най-високото ниво на риск при пътуване до Ливан. В следобедните часове стана ясно, че по указания на премиера Димитър Главчев във външно министерство е създадена работна група, с участието на няколко институции.
Задача номер на МВнР едно е да координира и предложи най-подходящ вариант за безопасна и сигурна евакуация.
bTV се свърза с българи, които в момента са в Ливан.
Дори далечните удари се чуват силно и плашат всички – най-вече децата, отбелязва нефрологът д-р Мурад. Той е в Ливан с двамата си сина. "Чуваме самолетите. Чуваме, че летят ракети. Има бомбардировки, гърми се силно, прозорци се чупят. Чувството никак не е хубаво", обяснява д-р Брахим Абул Мурад. Казва, че в момента не търси по-безопасно място, защото такова няма.
"От самолетите ни бомбардират, убиват ни – не знаеш къде, какво, в коя част на града се случва. Няма безопасно място – нито в болницата, нито вкъщи, нито по пътя. Не можеш да вземеш никакви мерки", категоричен е д-р Мурад.
Екипът на bTV се свързва с баща и дъщеря, които в момента са в южните части на Ливан. Връзката е само по телефон, защото интернетът в района е слаб.
"Разбира се, че във всеки момент има риск. Атакуват ни постоянно, особено през последните 10 дни – постоянно има бомби", твърди Дани Хотайт. Казва, че въпреки опасностите, ще остане там.
"Не можеш да гарантираш дали ще останеш жив докато се евакуираш, защото бомбардират не само къщите, а и пътищата", пояснява Абдул Хотайт.
Много от съседите, познатите и близките им вече са се евакуирали. Но дъщерята на Абдул – Дани, остава, защото е лекар.
"Аз съм тук с идеята да помагам. Проблемът не е дали ще остана в Ливан, или ще избягам. Проблемът е как да спрем тези военни атаки, които постоянно нарушава мира и живота на гражданите", споделя Дани Хотайт.