Българска фирма е купила пейджърите от Тайван, които впоследствие са били продадени на Хизбула, това пише унгарското издание Телекс, като се позовава на свои източници.
Според публикацията устройствата никога не са били на територията на Унгария. Информацията беше потвърдена от унгарското правителство.
В пост в Екс говорител на кабинета "Орбан" написа, че унгарската компания, за която се заговори, е само търговски посредник без база в Унгария и посочените устройства никога не са били в Унгария.
"Позицията на унгарското правителство по "въпроса с пейджърите": Властите потвърдиха, че въпросната компания е търговски посредник, без производствена или оперативна база в Унгария. Има регистриран един управител на декларирания адрес и посочените устройства никога не са били в Унгария", заяви Золтан Ковач, говорител на унгарското правителство.
Базираното в София дружество Норта Глобъл ЕООД, което е собственост на норвежки гражданин, е закупило пейджърите от Тайван, а регистрираното в Унгария дружество Би Ейс Си Консултинг е било посредник в сделката, пише унгарското издание, цитирано от БНТ.
Фирмата, регистрирана в България и замесена в доставките на пейджъри в Ливан, е само на административен адрес на чуждия гражданин у нас. В страната тя няма дейност. През нея за последните години са регистрирани само парични потоци към Унгария на стойност 1,6 млн. евро.
Във връзка с медийни публикации, в които се твърди, че регистрирана в България фирма е доставила на ливанската организация Хизбула пратки с комуникационно оборудване (пейджъри), които са взривени на територията на Ливан и Сирия, ДАНС съобщава, че през територията на България не са реализирани митнически операции с визираните стоки. Не са извършвани и митнически операции към посочените в медии чуждестранни дружества, заявиха от ДАНС за "По света и у нас".
ДАНС извършва съвмести проверки с Националната агенция по приходите и Министерството на вътрешните работи по отношение на съпричастност на регистрираното в България дружество към доставка на комуникационно оборудване за ливанската организация Хизбула.
От тайванската фирма производител на компрометираните пейджъри твърдят, че унгарската компания произвежда устройствата по техен лиценз и се занимава с разпространението им.
12 души загинаха, а над 3000 бяха ранени след масова експлозия на пейджъри в Ливан. Устройствата са били собственост на членове на шиитската групировка Хизбула.
По-малко от 24 часа по-късно след експлозии на уоки-токита загинаха 20 души, а над 450 бяха ранени.