Само 15% от израелците искат премиерът Бенямин Нетаняху да остане на власт след приключването на войната срещу "Хамас" в Газа, въпреки че мнозина все още подкрепят стратегията му за унищожаване на терористите в палестинския анклав, става ясно от публикувано днес социологическо проучване, цитирано от Ройтерс.
Нетаняху обеща да смаже "Хамас" след атаката от 7 октомври в Южен Израел, при която бяха убити 1200 души и други 240 бяха отвлечени в Газа.
Според здравни работници в Газа повече от 22 000 палестинци са били убити и по-голямата част жителите на анклава са били принудени да напуснат домовете си. Израел твърди, че е убил около 8000 палестински бойци и обещава да преследва лидерите на "Хамас".
Според израелския премиер този интензивен военен натиск е жизненоважен, за да се осигури връщането на оставащите 129 заложници, които все още са в Газа, след като около 100 от тях бяха освободени в края на ноември след сделка за размяната им със стотици палестинци, държани в израелски затвори.
Според социологическото проучване на Израелския институт за демокрация (ИИД) 56% от респондентите са казали, че продължаването на военната офанзива е най-добрият начин да бъдат върнати заложниците, а 24% смятат, че сделка за размяна, включваща освобождаването на още хиляди палестински затворници от израелските затвори, е най-добрият начин.
Само 15% от респондентите обаче искат Нетаняху да продължи да бъде премиер след края на войната, става ясно от проучването. Политическият му съперник и партньор във военновременния кабинет Бени Ганц е подкрепен от 23% от участвалите в проучването. Около 30% не са посочили предпочитан лидер.
Социологическото проучване е било проведено сред 764 респонденти между 25 и 28 декември. Предходно проучване на ИИД през декември установи, че 69% от израелците смятат, че трябва да бъдат произведени избори веднага след края на войната.
Миналата събота Нетаняху заяви, че ще минат месеци, преди да бъде постигната победата. Според няколко последователни социологически проучвания популярността му рязко се е сринала след изненадващата атака на "Хамас" през октомври, която бе и най-смъртоносният ден в историята на Израел, отбелязва БТА.