Оставката на Кофи Анан нанася удар по международните усилия за решаване на сирийската криза, посочва американският в. "Вашингтон пост".
Мисията на Анан беше провалена от сирийския президент, който нямаше сериозни намерения за постигане на мир и беше решен да смаже опозицията, както и от неговия най-голям застъпник Владимир Путин, посочва вестникът. Петте месеца, които Анан посвети на разговори за Сирия, просто дадоха на Башар Асад повече време да води своята война. Анан трябваше да се досети, че мисията му няма да има успех. Той трябва да е извлякъл поука от подобен провал в бивша Югославия, както самият той го окачестви в ретроспективен доклад пред Общото събрание на ООН през 1999 г. В бивша Югославия, както и сега в Сирия, водещите сили първоначално се колебаеха да използват военна сила. Тогава, както и сега, сили на ООН бяха изпратени на бойното поле и се оказа неефикасни пред злото. След клането в Сребреница Анан написа доклад, в който посочи, че когато мироопазващите операции се използват като заместител на политическия консенсус, те най-вероятно ще се провалят. Тези думи са валидни и днес, посочва вестникът. Освен това дълго време правителството на Барак Обама, което искаше да избегне по-решителни действия към Сирия, хранеше нереалистични надежди, че планът за мир на Анан ще проработи. Американското правителство изглежда не бе преценило до каква степен Владимир Путин ще подкрепи Башар Асад.
Мнозина във Вашингтон по принцип не прозряха добре какъв е Башар Асад и дълго време го описваха като умерен политик, склонен към модернизация и по-просветен от бруталния си баща. Но събитията в последните 18 месеца показаха, че Башар Асад постигна същия рекорд по деспотизъм, какъвто бе постигнал баща му Хафез Асад през трите десетилетия управление в Сирия, посочва "Вашингтон пост".
Оставката на Анан не изненада дипломати и експерти по сирийската политика. Някои по-скоро се учудиха, че тя се забави толкова дълго, предвид растящото насилието и отказа на Асад и на неговите противници да водят преговори, което направи плана на Анан все по-неудачен, посочва в. "Ню Йорк таймс". Сега, когато дипломатическите усилия за Сирия са мъртви и бъдещето й се разиграва на бойното поле, голяма част от оръжието на сирийските войски, в това число изтребители, танкове и хеликоптери, изглеждат по-малко мощни, а в някои случаи дори са пречка и бреме за военните на Башар Асад, посочва в. "Ню Йорк таймс". Всекидневникът отбелязва, че военните на Асад трудно успяват да поддържат в необходимото състояние бойната техника, с която разполагат. Тя изглежда е предназначена за голяма битка с чужд враг, например Израел, а не за продължителна война със сирийския народ.
Анан публикува вчера в интернет сайта на в. "Файненшъл таймс" статия, озаглавена "Моят прощален съвет за спасяването на Сирия". Ясно е, че Асад трябва да се оттегли от власт, пише Кофи Анан и критикува всички страни в конфликта в Сирия, но най-вече сирийското правителство. Той обаче подчертава, че вниманието трябва да се насочи към осигуряване на мирен дълготраен преход в Сирия, така че да се избегне хаотичен колапс.
Кофи Анан си изми ръцете от сирийската "мисия невъзможна", обобщава в. "Индипендънт". Вестникът припомня, че репутацията на Анан е понесла удар, откакто той се захвана със Сирия и обикновените сирийци протестираха срещу неговия план за мир, твърдейки, че той дава време на режима да убива повече хора, допълва вестникът. В друга статия всекидневникът предупреждава, че горчивината и гневът на сирийците от сегашния конфликт ще отекват в Сирия поколения наред.
Оставката на Анан кара хората да правят тежкия извод, че тя бележи края на дипломацията, посочва в. "Гардиън". В друга статия вестникът отбелязва, че оставката на Анан е провал по-скоро за мисията му, отколкото за него лично, но допълва, че все пак е удар за дипломата от Гана, който често беше критикуван за ролята му като ръководител на мироопазващите операции на ООН по времето на геноцида в Руанда през 1994 г. и на клането в Сребреница през 1995 г.
Френският в. "Монд" припомня интервю на Анан от 7 юли, в което той зададе въпроса дали е ефективна неговата работа и роля като емисар за Сирия. В. "Фигаро" цитира неназован сътрудник на Анан, който твърди, че той бил депресиран от няколко седмици заради Сирия. Напоследък някои сътрудници на Анан критикуваха неговите действия, като последното му посещение в Дамаск и Техеран, допълва вестникът. Очаква се скоро ООН и Арабската лига да назначат приемник на Анан. Арабите искат той да е неговият заместник Насър ал Кидуа.
Очаква се сега западните правителства да преразгледат позицията си към Сирия, посочва в. "Дейли телеграф". Предполага се, че САЩ и Турция дискутират дали да позволят доставки на ракети земя-въздух на сирийските бунтовници, така че да ускорят падането на режима на Асад, допълва вестникът.