Над 22 000 са вече жертвите на земетресението в Турция и Сирия

Getty images
share

Броят на жертвите на земетресението в Турция и Сирия надхвърли 22 хиляди. На фона на усилията на спасителите расте отчаянието и разочарованието на хората, до които помощ не достига. Четвърта нощ температурите са под нулата.

Всичко по темата:
Земетресенията в Турция и Сирия 715

В Газиантеп хиляди семейства спят в колите си и в импровизирани палатки, леглата не достигат в джамиите и училищата, превърнати в подслони. Жителите на сирийския град Алепо отчаяно се нуждаят от отопление - студът заплашва да отнеме още животи - този път сред хората, останали без дом.

Елбистан - епицентърът на второто мощно земетресение в Турция, е обграден от множество малки села. Дотам обаче помощ не пристига или това става твърде бавно заради лошото време и отдалечеността на района. В заснежените околности на призрачния град хората идват да вземат помощите направо от микробусите.

Трагедията в Турция и Сирия: Броят на загиналите при земетресението надхвърли 16 000 души

Заради липсата на палатки автомобилите са единственият подслон за мнозина. Местните казват, че помощта е започнала да идва едва вчера, камионите не могат да достигнат селата в тази част на Южна Турция.

Президентът Ердоган продължава обиколката на засегнатите от трагедията райони. В окръг Адъяман той съобщи, че за жертвите на земетресението ще бъдат предоставени помощи за наем в продължение на една година. По думите на Ердоган приоритетно ще бъдат построени нови сгради.

Сирийският му колега Башар Асад за първи път се появи на публично място след опустошението. Той посети болница в Алепо и осъди реакцията на Запада след трусовете.

Помощта до Сирия стига много трудно заради логистични проблеми, но и заради факта, че част от най-засегнатите райони се контролират от опозицията.

Там вече пристигнаха първите камиони с хуманитарна помощ, но според сирийската гражданска защита "Бели каски" това не е специална подкрепа, а част от периодичните доставки на ООН. Оборудването, отчайващо необходимо, за да се извадят хората под развалините, така и не идва.

"Нека ви опиша ситуацията честно - истинска катастрофа. ООН трябва да се извини на сирийския народ за липсата на подкрепа и за разочарованието, което причини, заставайки на страната на престъпниците в Сирия, че остави хората без храна и подслон. До днес те не са получили никаква помощ", заяви пред БНТ Раед ал Салех, ръководител на сирийската гражданска защита.

Заради гражданската война Сирия е разпокъсана и много части отдавна са труднодостъпни за международните хуманитарни организации.

През първите дни след земетресението пристигаха доставки от приятелски на режима на Асад страни като Русия, Иран и ОАЕ. Но цели райони в Северозападна Сирия остават практически откъснати, защото хуманитарната помощ за тях може да мине само през Турция или през контролираните от правителството територии.

Всичко по темата:
Земетресенията в Турция и Сирия 715

Водещи новини

Още новини