Мюсюлмани: Молим се за мир в Нагорни Карабах

Getty (архив)
share

Ние се молим за мир в Нагорни Карабах, това е заявил Духовният съвет на мюсюлманите в Русия, предаде РИА Новости.

На сайта на организацията е било публикувано официална позиция по отношение на възобновения конфликт в Кавказ. "Ние в нашите молитви отправяме призив към Всемогъщия и Всемилостив Аллах да изпрати мир на древната и многострадална земя Нагорни Карабах. Духовният съвет също апелира към религиозните лидери на азербайджанците и арменците да упражнят своето влияние върху светските водачи и да ги убедят да се постигне трайно прекратяване на огъня и започване на мирни преговори", се е посочвало още документа.

Духовният съвет също е заявил, че е подкрепил инициатива на патриарх Кирил. Религиозният водач на православните  руснаци е изпрати писмо до арменския католикос Гарегин II и шейх ул исляма в Кавказ - Аллахшукюр Пашазаде да положат усилия за намиране на мирно решение на продължаващия почти 30 години конфликт.

Конфликтът между Баку и Ереван е започнал през февруари 1988 г., когато Нагорнокарабахската автономна област (населена предимно с арменци) е обявила за излизането си от състава на Азербайджанската съветска социалистическа република.

В началото на 90-те години на миналия век е избухнала война между Азербайджан, от една страна, и Армения и сепаратистите в Нагорни Карабах, от друга, взела около 30 000 жертви. След военния конфликт в периода 1992-1994 г. Азербайджан де факто е загубил контрол над областта.

Армения и Азербайджан си отправиха взаимни обвинения за нарушаване на примирието

През 2016 г. тежки сражения за малко не са прераснали в нова война за Нагорни Карабах. През юли тази година се е стигнало до смъртоносни боеве в района на границата, а от 27 септември 2020 г. районът отново е станал сцена на сблъсъци.

Баку и Ереван на 10 октомври тази година са постигнали  споразумение за прекратяване на бойните действия и размяна на загинали и пленени.

Въпреки договореността, насилието в Нагорни Карабах не е спряло.

Информацията за бойните действия в района е противоречива.

Всяка страна твърди за успехи на бойното поле, което другата – отрича.

 

Водещи новини

Още новини