В просторен рехабилитационен център извън Кабул, от полицейски автомобили се изсипват десетки токсикомани с отнесен вид - жертви на епидемично пристрастяване към метамфетамини, които вече конкурират опиатите в Афганистан.
Арестувани из столичните улици, те задължително се включват в програма за дезинтоксикация, която се очаква да ограничи растящото търсене на метамфетамини, изненадало властите на страната, бореща се с потоците от опиум и хероин.
"Токсикоманията ми съсипа живота", казва 25-годишният Сюлейман, един от новопристигналите четирийсетина души.
Лицето му е белязано с типичното клеймо на пристрастените - вдлъбнати очи, хлътнали бузи.
"Готов съм на всичко за една доза, ако ще да работя, ако ще да крада", добавя той.
Пациентите на най-големия център за дезинтоксикация в Афганистан, носещ името на Ибн Сина (известен на Запад като Авицена, б. р.), се подлагат на 45-дневно лечение. Сюлейман бил зарибен с "мета", наричан от местните хора "шиша" (стъкло) преди три години, по време на пътуване до Иран.
Друг токсикоман, 34-годишният Наджибула, посегнал към синтетичния стимулант преди две години, след като сестра му загинала при атентат, извършен от талибаните в северното й селце.
Някакъв селянин му предложил дрога, "неводеща до привикване", която да притъпи скръбта. "Отначало ми хареса заради усещането, че ме пълни с енергия", обяснява той.
"После обаче дойде лошата страна, взех да откачам, да буйствам, да нападам близките си", казва мъжът.
В "Ибн Сина", разположен в бивш военен лагер, се лекуват днес 900 пациенти.
До 2017 г. служителите тук се грижеха най-вече за пристрастени към опиумни наркотици, отбелязва Абдул Джабар Джалили, главен лекар и главен съветник в заведението.
"В момента близо 70 на сто от пациентите са зависими от "мет", казва той, сочейки с пръст хората, крачещи из големия слънчев двор. Шансовете да се "изчистят" са слаби - над 80 на сто не преборват зависимостта.