Най-малко двама души бяха убити, а над 200 души бяха ранени в Багдад в сблъсъците между полицията и протестиращи, предадоха Ройтерс и Франс прес, като се позоваха на иракското министерство на здравеопазването. Сред ранените има 160 цивилни, останалите са служители на силите на реда, уточни в комюнике министерството.
Полицията стреля с бойни и гумени патрони и използва сълзотворни гранати и водни оръдия, за да разпръсне първото масово протестно движение, пред което е изправено правителството, дошло на власт преди около година. Над хиляда души участваха в протестно шествие в центъра на иракската столица, настоявайки за работни места и рязко подобрение на обществените услуги, отбелязва АФП.
"Крадците ни обраха", скандираха протестиращите, които настояват и за работни места за младите хора. В Ирак младежката безработица е 25 процента, над два пъти повече от националното средно ниво.
Обстановката в цялата страна продължава да се нажежава, след като силите за сигурност разпръснаха антиправителствени демонстранти в редица градове на страната. Най-напрегнато е положението в столицата Багдад. Според получените информации на подстъпите към площад "Тахрир" в центъра на града през нощта са останали протестиращи, опитващи се да си пробият път към площада, но те са срещнали ожесточен отпор от полицията, която е обградила зоната с бронирана техника и допълнителни части от силовите структури. Няколко централни булеварда в града са преградени и затворени за движение.
В багдадското предградие Мадинат Садр, където се състоя погребението на един от убитите в сблъсъците с полицията протестиращ, жителите издигнаха барикада на главната улица и подпалиха автомобилни гуми. Подобно е положението и по улиците на най-големия град в Южен Ирак - Басра, който също се присъедини към протестите.
Антиправителствени демонстрации срещу лошите условия на живот, корупцията и безработицата имаше вчера и в други провинции. Протестиращите в Багдад, Кербала, Басра, Ел Дивания, Ен Насирия искат оставка на правителството. Започналите по мирен начин митинги бързо прерастват в стълкновения с полицията, която се опитва да ги разгонва с водни оръдия с гореща вода и сълзотворен газ.
Ирак е опустошен от войни и корупция, а от години има хроничен недостиг на електричеството и питейна вода.
По официални данни след падането на режима на Саддам Хюсеин през 2003 г. корупцията е погълнала най-малко 410 милиарда евро, което е четири пъти повече от държавния бюджет и над два пъти повече от БВП на Ирак.