Възобновените въздушни удари в северната сирийска провинция Идлиб изостриха ситуацията дни преди насрочената в петък среща между президентите на Русия, Турция и Иран (Владимир Путин, Реджеп Ердоган и Хасан Рохани), на която се предвижда да бъде съгласуван план за действия в този район, пише московският в. "Комерсант".
Източници от сирийската опозиция потвърдиха съобщения на Сирийския център за наблюдение на човешките права, че провинцията е бомбардирана от руските въздушно-космически сили и са загинали девет души, включително деца. Сирийски медии обаче твърдят, че ударите са нанесени от правителствените сили в отговор на терористичната атака от 2 септември, взела три жертви сред военните на Дамаск. "Руското министерство на отбраната не коментира ударите официално", посочва вестникът. Идлиб е последната зона за деескалация, останала все още извън контрола на Дамаск, и сирийските власти заявяват, че смятат да си я върнат. Там са концентрирани основните сили на опозицията.
"Русия повече от месец възпираше опитите на сирийските военни да започнат операция в Идлиб. Нейната надежда бе заедно с Турция да намерят компромис между опозицията и Дамаск - всички заинтересовани страни да смекчат позициите си, за да се избегнат многобройни жертви. Дамаск би могъл да се откаже от идеята за мащабна операция в Идлиб, защото сега за него е по-важно да прочисти например редица зони в провинциите Латакия и Хама. Анкара иска лоялната към нея сирийска опозиция да получи гаранции за сигурност. Русия пък настоява да бъдат разграничавани опозицията и терористите - надява се последните да бъдат ликвидирани и така да се опази по-специално руската въздушна база "Хмеймим", постоянно атакувана с дронове, пускани от Идлиб", пояснява "Комерсант".
"Взгляд" цитира онлайн изданието "Руская весна", според което бойни самолети на Русия са нанесли вчера 40-50 въздушни удара в Сирия, главно по позиции на групировката "Хизб ат Туркестан ал Ислами", контролираща по-голямата част от района Джиср аш Шугур. Сирийски опозиционери съобщиха на сайта си за 20 удара, нанесени от три руски изтребителя. Според източници на близкоизточното издание "Ал Маздар нюз" обаче става дума за най-малко 10 изтребителя "Сухой", нанесли десетки въздушни удари в Южен и Западен Идлиб", отбелязва "Газета".
Електронният вестник припомня засилващата се конфронтация около Сирия, изявленията на САЩ, че са готови за много бърз отговор в случай на химическа атака, и съобщенията на руските военни, че Вашингтон може би подготвя провокация с химическо оръжие, за да оправдае удар по силите на сирийското правителство. "Засилването на руското присъствие в Средиземно море допълнително затруднява ситуацията - Москва е разположила край бреговете на Сирия най-мощната корабна групировка от началото на конфликта", добавя "Газета".
"Часове преди операцията на руските въздушно-космически сили президентът на САЩ Доналд Тръмп посочи на Сирия, Русия и на Иран, че е недопустимо да се атакува Идлиб. Белият дом явно се е изплашил не на шега, научавайки, че Москва смята да провали постановките на химически атаки", коментира "Дни".
"Економика сегодня" цитира руския външен министър Сергей Лавров, заявил пред държавната телевизия, че крайните цели на Москва, засягащи уреждането в Сирия, не съвпадат напълно с приоритетите на Турция и на Иран. Но въпреки разногласията на Москва с Анкара и Техеран и трите държави като гаранти на споразуменията от Астана са еднакво заинтересовани войната да приключи, подчертал първият дипломат на Русия. Общата им цел е в Сирия да бъдат създадени условия за нормално функциониране на държавата. "Важно е съдбата на Сирия да се определя от народа на страната, без намеса отвън и без опити да му се натрапват някакви рецепти за държавно устройство", допълни Лавров.