Президентът на САЩ Доналд Тръмп "поднесе Ерусалим като подарък на ционисткото движение", "все едно му е подарил един от американските градове", заяви днес палестинският лидер Махмуд Абас, цитиран от Франс прес.
В реч при откриването на извънредна среща в Истанбул на Организацията за ислямско сътрудничество (ОИС), посветена именно на признаването от Тръмп на цял Ерусалим за столица на Израел, Абас обвини Съединените щати в пристрастност и даде да се разбере, че те вече не могат да играят роля в израелско-палестинския мирен процес.
"Ерусалим е и ще остане вечно столица на Държавата Палестина. И няма да има нито мир, нито стабилност без това", подчерта палестинският президент.
Абас отбеляза, че има различни закони за израелците и за палестинците. "Това е апартейд", заяви категорично той и попита "дали светът може да приеме един нов режим на апартейд, 30 години след края на този в Южна Африка".
Решението на Тръмп да признае миналата сряда Ерусалим за столица на Израел предизвика критики почти в целия свят, отбелязва Франс прес. В редица мюсюлмански страни започнаха протести.
Турският президент Реджеп Ердоган, ротационен председател на ОИС, незабавно свика извънредна среща на организацията в Истанбул, с надеждата ислямският свят да се обедини зад неговата твърда позиция против решението на Тръмп. Задачата на Ердоган обаче се очертава сложна, предвид дълбокото разделение на мюсюлманските страни и опитите на държави от региона като Саудитска Арабия да установят добри отношения с американския президент пред общия враг Иран, отбелязва Франс прес.
ТАСС посочва, че в срещата на върха на 57-членната ОИС участват 48 страни, 16 от които са представени на равнище държавен глава. В края на форума е предвидено да бъде приета заключителна декларация в реакция на решението на Тръмп.
Въпросът за статута на Ерусалим е един от най-трудните в израелско-палестинския конфликт. Палестинците искат източната част на града, в който има светини както за евреите, така и за мюсюлманите и християните, за столицата на бъдещата си държава, на фона на преобладаващото в международната общност мнение, че конфликтът трябва да бъде решен на основата на съвместното мирно съществуване на две държави - Израел и Палестина.
Израел превзе Източен Ерусалим по време на Шестдневната война през 1967 г. През 1980 г. той анексира Източен Ерусалим и обяви целия град за своя "вечна и неделима" столица - претенции, които обаче не са признати от международната общност., отбелязва БТА.