Москва постигна дипломатическа победа за Сирия

gettyimages
share

На фона на руската военна операция в Сирия Москва постигна първа реална победа на дипломатическия фронт, пише "Комерсант".

Вашингтон и Рияд оттеглиха възраженията си против участието на Иран в преговорите за Сирия, започващи днес във Виена с министерска среща между САЩ, Русия, Турция и Саудитска Арабия. Поканата за виенската среща, отправена към Техеран, може да промени хода на дискусиите за сирийската криза, смята вестникът. Инициативата за разширяване на четворката международни посредници за Сирия бе огласена миналата седмица във Виена от руския външен министър Сергей Лавров. Той предложи да бъде създадена "представителна група в подкрепа на мирния процес" по примера на шесторката световни сили, постигнали през лятото успех в уреждането на иранската ядрена криза

След предходната среща във Виена Държавният департамент на САЩ пак заяви, че няма готовност в преговорите за уреждане в Сирия да бъде включен Иран. Броени дни след това обаче инициативата на Москва внезапно се увенча с успех, отбелязва изданието.

"Участието на Иран в сирийското уреждане е отдавна назрял въпрос. Това, че САЩ накрая склониха да поканят във Виена представители на Техеран, означава, че Вашингтон и регионалните му съюзници са принудени да признаят огромното влияние на иранската страна върху ситуацията в Сирия. Иран е единствената държава, с която Сирия има двустранен договор за помощ при нападение, и тази помощ най-вероятно все така ще е свързана с подкрепа от ливанските бойни отряди на Хизбулла", коментира руската ориенталистка Лана Раванди-Фадеи. По думите й, постигането на компромис за Сирия вече ще зависи от новия пазарлък между Вашингтон и Техеран - този път не по ядрения въпрос, а по проблема за сирийското уреждане, добавя "Комерсант".

Москва накара Вашингтон да преразгледа своя външнополитически курс, но тази "малка победа" има и страничен ефект - Пентагонът реши да се активизира в Сирия, отбелязва "Независимая газета". Американският министър на отбраната Аштън Картър заяви пред конгресмени, че САЩ няма да се откажат да подкрепят партньорите си в борбата с "Ислямска държава", също и от "директни мисии, включващи както въздушни удари, така и непосредствени действия на земята".

САЩ може би се канят да подкрепят иракската армия или сирийските бунтовници с "ограничен контингент войски, казано на стар език, но най-рано след няколко седмици или месеци", прогнозира експертът по страните от Персийския залив Константин Дударев. Насочвайки се към сухопътна операция в Сирия, САЩ губят привърженици - новият австралийски премиер отхвърли предложение да изпрати в Ирак и Сирия сухопътни части, Канада съобщи още по-рано, че спира участието си в сирийската въздушна операция, а министър-председателят на Ирак заяви, че Багдад няма нужда от наземни операции на САЩ, добавя "Независимая газета".

Руското министерство на отбраната плаща за операцията в Сирия най-малко 2,5 милиона долара дневно, показват изчисления на "РБК дейли". Разходите засега се вписват в тазгодишния отбранителен бюджет на Русия, но проточи ли се операцията, ще потрябват допълнителни средства, пише всекидневникът. В началото на октомври финансовият министър Антон Силуанов отхвърли варианта с допълнителни разходи, напомня той, но отбелязва, че "никой от официалните лица още не е посочвал колко точно струва войната". "Не по-скъпо от голямо учение, да речем, в Далечния изток", обяснили пред вестника двама високопоставени служители от Кремъл и от руското правителство. Сирийската операция на Москва е далеч по-евтина от тази в Източна Украйна, изтъкнал бившият финансов министър Алексей Кудрин, оглавяващ днес обществения Комитет за граждански инициативи.

Сходната с руската операция в Сирия 25-седмична военна кампания на Великобритания в Либия през 2011 г. е струвала 320 милиона лири по официални данни на Лондон, т.е. един ден война е струвал 1,82 милиона паунда. Франция е изразходвала за същата операция общо към 300-350 милиона евро според министерството на отбраната в Париж, а Белият дом заяви пред Конгреса, че американското участие е излязло 1,1 милиарда долара или 6,29 милиона долара дневно, припомня вестникът.

По различни оценки, само ударът на Русия с крилати ракети, нанесен от Каспийско море по териториите на сирийските бунтовници, вероятно е струвал на бюджета от 20 до 60 милиона долара. Ако операцията се води със същото темпо до края на годината, общите бюджетни разходи на федерацията за нея може да достигнат 18 милиарда рубли (над 252 милиона евро), се казва в статията. Засега Русия изразходва в Сирия боеприпаси и други ресурси в рамките на предвиденото за учебно-бойна подготовка на войските тази година, уверява събеседник на изданието от федералните Въздушнокосмически войски, подкрепен и от повечето военни експерти, помолени за коментар.

Съмнения изразява обаче колегата им Анатолий Циганок. "По време на големи учения у нас по принцип се изразходва едва ли не всичкият годишен запас. В Сирия броят на полетите и допълнителните разходи все пак ще са доста повече", разсъждава руският специалист.

Водещи новини

Още новини