Ирак отбелязва днес дискретно в мрачната обстановка на насилие и политическа нестабилност 10-ата годишнина от падането на Багдад, което сложи края на режима на Саддам Хюсеин, предаде АФП.
На 9 април 2003 г. коалиционните войски, оглавявани от САЩ, атакуваха иракската столица без да срещнат особена съпротива от страна на деморализираната и дезорганизирана армия. Картината, останала в съзнанието като обобщения на събитията от онзи ден, е на американски войници, които разрушават статуята на Саддам на багдадския площад "Фердаус" в сърцето на града. Радостта, изпитана от мнозина иракчани тогава, обаче е краткотрайна.
Според доклад на неправителствената организация "Ирак боди каунт" между март 2003 и март 2013 г. жертва на продължаващото и днес насилие са станали 112 000 цивилни. Осемгодишната окупация, завършила през декември 2011 г., коства смъртта и на 4486 американски войници, посочва специализираният уебсайт icasualties.org. В този контекст иракското правителство не е предвидило никакви прояви за отбелязване на годишнината.
Освен това тя съвпада с разгара на кампания за изборите на 20 април, когато в 12 от 18-те провинции в страната ще се гласува за нови регионални управи. Подготовката за тези първи избори след пълното изтегляне на американските войски обаче протича в обстановка на кръвопролития. По официални данни от началото на годината са били убити 12 кандидати. При атентат на предизборен митинг в Баакуба, северно от Багдад, в събота загинаха 25 души и бяха ранени 60.
Специалистът по Ирак в консултантската компания "Ей Кей И груп" Джон Дрейк смята, че падането на Багдад е по-натоварено емоционално събитие, отколкото началото на инвазията.