Бюджетният дефицит на Румъния през 2024 г. ще възлезе най-вероятно на 8,6 процента, заяви снощи министърът на финансите Танцош Барна, като уточни, че окончателните данни ще станат известни през следващите дни, съобщава телевизия Антена 3, цитирани от БТА.
„2024-та бе трудна година за Румъния от всяка гледна точка. Беше изборна година, с много избори, с предизборна кампания, беше година, в която бяха преизчислени пенсиите, бяха увеличени заплатите в много сектори и бяха подкрепени инвестициите с безпрецедентни суми“, обобщи снощи министърът в ефир.
Румънското правителство бе заложило цел за бюджетния дефицит от 5 процента през 2024 г., а при актуализацията на бюджета през септември м.г. повиши целта на 6,9 на сто.
Министърът на финансите призна обаче, че и тази цел няма да бъде изпълнена, а най-вероятно бюджетният дефицит за 2024 г. ще достигне 8,6 процента. Той изрази надежда, че тази година Румъния ще успее да постигне бюджетен дефицит от 7 процента.
„Наистина е предизвикателство, при положение че искаме да запазим сумите, предвидени за инвестиции, трябва да платим заплатите и пенсиите на равнището им от ноември 2024 г., трябва да подкрепим образователната система, здравеопазването, всички обществени институции…“, каза финансовият министър, който е част от новото правителство на социалдемократа Марчел Чолаку, встъпило в длъжност на 23 декември м.г.
За да намали бюджетния дефицит до 7 процента от брутния вътрешен продукт (БВП), новото румънско правителство прие на 30 декември бюджетно-фискални мерки, с които замрази заплатите на бюджетните служители, размера на бонусите, обезщетенията и компенсациите на нивото им от ноември 2024 г. Мерките предвиждат увеличение на данъци и ограничаване на редица допълнителни плащания.
Запитан докога ще продължи замразяването на заплатите и пенсиите, финансовият министър Танцош Барна каза: „Със сигурност веднага щом разполагаме с достатъчно ресурси, ще наваксаме с отложените индексации, защото така е нормално и правилно“.
Министърът на финансите коментира и новия департамент за правителствена ефективност и призна, че идеята е дошла от администрацията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп и департамента, който ще бъде ръководен от милиардера Илон Мъск.
Запитан кой ще бъде „румънският Илон Мъск“, финансовият министър предположи, че за правителствената ефективност в Румъния ще отговаря лидерът на Национално-либералната партия Илие Боложан.
Румъния е в процедура за прекомерен дефицит от 2020 г. и се ангажира да представи на Европейската комисия многогодишен план за намаляването му под прага от 3 на сто от БВП. Според премиера Марчел Чолаку този процес ще отнеме около седем години, тоест до 2031 г.