Руски кораби акостират в Молдова

Gettyimages
share

В молдовското дунавско пристанище Джурджулещи започват да пристигат кораби от руски пристанища. Въпросите за корабите бяха повдигнати за първи път от Андрий Клименко, украински експерт по въпросите на милитаризацията на Черно море, санкциите и прогнозирането на риска. През юли той отбеляза, че един кораб е достигнал до Джурджулещи директно от руското пристанище Новоросийск, което е основна военноморска база, съобщава 24 часа.

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15588

Оттогава досега директни плавания от руски черноморски пристанища са осъществили още четири кораба през август и септември, според данните, събрани чрез ежедневно наблюдение от Черноморския институт за стратегически изследвания, чиито бази данни редовно се актуализират за обществено ползване, пише Центърът за анализ на европейската политика. Клименко заяви, че плавателните съдове не са били обект на инспекция от украинските или румънските власти, така че те биха могли да превозват всичко - от стандартни общи товари до нещо по-зловещо.

Превозите са извършени в момент, когато Молдова се подготвя да избере президент и преди ключовото гласуване за членство в ЕС на 20 октомври.

Хора от "Вагнер" подготвяли безредици в Молдова

Пристанище Джурджулещи има пряка железопътна връзка с руската марионетна държава Приднестровие, която Кремъл използва за намеса в молдовските дела.

Русия се бори за ротация на офицерския състав на своите сили от 1500 души в Приднестровието и за модернизиране на оборудването им. Руските офицери не могат да преминават през Молдова от 2015 г. насам, когато правителството заяви, че силите се намират на негова територия незаконно. Началото на тоталната война на Русия в Украйна през февруари 2022 г. означава, че алтернативният сухопътен маршрут също е затворен. Когато през юли 2022 г. Кремъл изпрати офицери през молдовската столица Кишинев, те бяха отхвърлени. Последваха гневни руски протести.

Джурджулещ предлага алтернативен маршрут, а корабите разполагат със защитата, предлагана на международното корабоплаване. С други думи, докато преминават през украински и румънски води, те не могат да бъдат законно спирани и претърсвани.

Украйна и съседни държави като Румъния работят за подобряване на корабоплаването по река Дунав. Това е един от начините за заобикаляне на руските атаки и заплахи за корабоплаването от 2022 г. насам.

За да се увеличи износът, бяха извършени драгажни работи в устието на канала Бистре, за да се увеличи дълбочината на газене на плавателните съдове от 3,9 м на 6,5 м. Това отвори достъп за плавателни съдове тип „река-море" до дунавските пристанища на Украйна и Молдова, по-специално до Гюргево. Дунавското пристанище в Гюргево (Portul International Liber Giurgiuleștior PILG), което е собственост на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), осигурява на Молдова достъп до Черно море. От драгирането се възползва и Украйна в своите пристанища Измаил и Рени.

Корабите може да са просто сигнал, че по-големи търговски кораби се възползват от новите възможности, предоставени от драгирането.

Но не би било разумно просто да се отхвърлят въпросите. Кремъл често изглежда обсебен от тайните операции, което може би не е изненадващо, като се има предвид, че е ръководен от бивши агенти на КГБ.

На 4 октомври Групата за мониторинг към Черноморския институт за стратегически изследвания предупреди, че безпрепятственото плаване на такива кораби към Молдова, а оттам и към границите на Украйна и Румъния, представлява явна заплаха. В края на краищата, руските войски бяха тайно преместени в Крим на търговски кораби точно преди началото на анексирането от страна на Кремъл през 2014 г.

Вярно е, че Кремъл претърпя огромни неуспехи в стремежа си да превърне Черно море в руско езеро. Той загуби многобройни военни кораби, а Украйна проби блокадата чрез смесица от военни действия и преминаване на търговски кораби през териториалните води на държавите от НАТО.

Войната обаче продължава, а амбициите на Русия остават непроменени. Нападенията срещу граждански плавателни съдове в Одеса през октомври само подчертаха този факт.

Зеленски: Ситуацията на бойното поле създава възможност за слагане на край на войната през 2025 г.

За пореден път са необходими обединените усилия на Украйна, Молдова и Румъния за превантивен отговор. Високото ниво на професионализъм на Военноморските сили на Украйна и успешният опит от взаимните усилия с Румъния и България по зърнения коридор показаха какво е възможно. Укрепването на Северозападния черноморски съюз трябва да бъде следващата стъпка.

Това не е проблем само на Украйна - Русия не само открадна Крим, но след това през 2015 г. завзе украинския морски шелф с неговите газови находища и постоянно заплашва всеки, който се противопоставя на нейния тормоз. Една победоносна Русия съвсем ясно представлява заплаха за всички черноморски държави.

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15588

Водещи новини

Още новини