В Босна и Херцеговина днес е ден на траур, след като наводнения и свлачища в няколко общини в страната отнеха живота на най-малко 21 души, съобщават босненските медии.
На сградите на институциите знамената ще бъдат свалени наполовина, културните събития ще бъдат отменени, а спортните мероприятия ще бъдат съобразени с трагичния момент.
Програмите на радиото и телевизията също ще адаптират програмното си съдържание с деня на траур.
В южното босненско село Ябланица в Херцеговачко- неретванския кантон, което беше почти изцяло затрупано от скали и отломки от каменоломна кариера на хълм над селото след интензивните валежи в нощта на трети срещу четвърти октомври, жертвите са 16, в село Кониц, което е в същия кантон - 2, а в Централна Босна загиналите са трима.
Издирват се седем души, отбелязва босненската секция на Радио Свободна Европа.
Метеоролозите предупредиха, че днес се очакват обилни валежи в Южна и Централна Босна.
Големите количества валежи, съчетани с каменоломната кариера в региона, която е влошила ситуацията в Ябланица, са причината за трагедията, каза хидрологът от Републиканският хидрометеорологичен институт на Сърбия Деян Владикович за сръбската редакция на телевизия „Ен1“, добавяйки, че се очакват нови валежи.
В наводнения район в Босна и Херцеговина, от Мостар до Сараево, в нощта между 3 и 4 октомври са паднали 200 до 300 мм дъжд за шест до осем часа, поясни Владикович.
„Това са ужасни количества валежи, които предизвикаха порои и свлачища, а в района на Доня Ябланица беше особено тежко заради кариерата, защото онези скални маси, които не бяха обезопасени и за които предупреждаваха и представители на местната власти, и местни жители, дори и еколози, се стовариха под формата на страшна каменна лавина върху селището. Нямаше да има толкова много жертви, нито тези ужасни картини, ако не беше тази кариера“, казва Владикович.
Хидрологът отбеляза, че сръбският Републиканския хидрометеорологичен институт постоянно следи развитието както на метеорологичната, така и на хидроложката обстановка и това явление е можело да се предвиди, отбелязва БТА.