Председателят на Демократичния съюз за интеграция (ДСИ) Али Ахмети обяви "битка“ за възстановяване на духа на Охридския договор, както и за запазване на Преспанския договор с Гърция и този за добросъседство с България, предава македонската медия "360 градуса“, цитирана от "Фокус".
Съответното Ахмети заяви в реч от Мала Речица, като поясни, че идеята му е подкрепена от другите лидери на коалицията "Европейски фронт“.
Според лидера на ДСИ, когато се спазва духът на Охридския договор, "обществото напредва и всички сме равноправни граждани, а от друга страна, когато не се спазва, се връщаме към други системи и времена, които колективно изоставихме“.
"Защо тези общности трябва да се организират в политически партии и да участват в избори, за да получат легитимността на своите сънародници, ако, независимо от волята на нашите общности, най-голямата македонска партия решава за тях, според своите предпочитания?“, попита Ахмети.
В обръщението си лидерът на ДСИ коментира резултатите от изборите в Северна Македония, както и вчерашното учредително заседание на парламента в Скопие, което – по думите му – е първото събитие, на което бяха очертани контурите на новото управляващо мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ, коалиция "Вреди“ и ЗНАМ.
На заседанието за нов председател на Събранието бе избран Африм Гаши от "Вреди“, а по време на обсъждането и гласуването депутатите от ДСИ не присъстваха в пленарната зала. Това развитие означава, че ДСИ преминава към опозицията в законодателния орган.
"Ние, лидерите на "Европейския фронт“, считаме, че нашият съюз е отражение на духа на Охридското споразумение и представлява обединение за насърчаване на равенството между общностите и социалното сближаване. Нашата инициатива за "Европейски фронт" се приветства и подкрепя от гражданите на страната“, увери Ахмети.
Без да навлиза в подробности, лидерът на ДСИ обясни, че заедно с партньорите си "започват това пътуване, за да предотвратят мажоритаризма, който обременява съвместното съществуване и демокрацията“. Той призова гражданите на РСМ да се присъединят, както добави, усилията са не само за защита легитимността и духа на Охридското споразумение, но и на Преспанския договор с Гърция и този за приятелство и добросъседство с България.