В бившата военна база в Джадър започна изграждането на два приемни центъра за мигранти, спасени в италиански води и впоследствие прехвърлени в Албания, съобщи Франс прес.
През февруари албанският парламент даде зелена светлина на спорно миграционно споразумение, подписано с Италия, което проправи пътя за изграждането на тези приемни центрове на територията на страна, която не е член на Европейския съюз, но се надява да се присъедини.
Работата в Джадър е започнала вчера, извършва се разкопаване и подготовката на терена на входа на бившата военна база, където ще бъдат настанявани мигрантите, докато чакат отговор на молбата си за убежище. На пристанището в Шънджин ще бъде открит център за първоначален прием, в който мигрантите ще бъдат проверявани и регистрирани веднага след пристигането им на албанска земя. След това те ще бъдат прехвърляни в Джадър, където ще бъдат настанени в приемни центрове.
Проектът за застрояване на земята в Джадър включва осигуряването на инфраструктурата, необходима за осигуряване на достъп до питейна вода и други удобства за мигрантите.
Планът предвижда в единия от приемните центрове да бъдат настанявани мигранти, които отговарят на условията за международна закрила, а в другия - тези, които ще бъдат връщани обратно в страните си на произход, след като им бъде отказано убежище. Те ще получават на място правна помощ от представители на международни организации, включително европейски, в съответствие с италианското, албанското и европейското законодателство.
Според Паулин Лукай, жител на Джадър, приемните центрове ще бъдат обградени със 7-метрова стена, за да се попречи на мигрантите да ги напуснат. Очаква се те да бъдат открити на 20 май 2024 г., като ще се управляват от Италия и ще могат да приемат до 3000 мигранти едновременно.
Неправителствената организация Международен спасителен комитет (МСК) осъди споразумението като "нехуманно", а Амнести интернешънъл изрази съжаление за "неприложимото, вредно и незаконно предложение". Въпреки това ЕС изрази интереса си към споразумението, като подчерта, че центровете ще се управляват съгласно италианското, а не албанското законодателство.
По данни на италианското министерство на вътрешните работи през 2023 г. в Италия са пристигнали почти 158 000 мигранти в сравнение с около 105 000 през 2022 г. Изграждането и експлоатацията на центровете, които се оценяват на между 650 и 750 млн. евро, ще бъдат заплатени изцяло от Италия в продължение на пет години, отбелязва БТА.