По съкратена процедура парламентът на Република Северна Македония (РСМ) прие поправки в Наказателния кодекс, които се отнасят до намаляване на наказанията за злоупотреба със служебно положение и престъпно сдружаване, което автоматично намалява и давността за тези деяния, предаде БТА.
Промените, които ще обхванат вече започнали, но и бъдещи дела, предизвикаха множество коментари. Опозицията ги обяви за "скрита амнистия за престъпленията на сегашното правителство", според анализатори пък те облагодетелстват бивши висши служители от управлението на Вътрешната македонска еволюционна организация - Демократическа партия за македонско национално единство (ВМРО-ДПМНЕ), които вече са преследвани за такива деяния, а вносителите от управляващата партия Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ) се мотивираха, че промените са необходими заради синхронизиране на законодателството с европейското.
Председателят на опозиционната партия Християн Мицкоски нарече промените „срамен акт”, а твърденията, че промените са резултат от споразумение между СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ - нелепи, аргументирайки се, че ако това е така не би имало необходимост от процедурата за бързо приемане на промените в Наказателния кодекс, която съкращава дебатите по предложението.
„С европейското знаме се злоупотребява. Единственият начин да се търси отговорност е само на избори. Когато дойдат изборите, гражданите трябва да излязат масово да подкрепят ВМРО-ДПМНЕ”, каза Мицкоски.
Междувременно опозиционните партии Левица и ВМРО-ДПМНЕ си размениха взаимни обвинения за резултатите от гласуването на промените. От ВМРО-ДПМНЕ обвиниха Левица, че не е гласувала против предложените промени, наричайки я „параван за политиката на СДСМ и ДСИ”, а от Левица реагираха, че „широката коалиция ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДСИ с европейско знаме амнистира престъпленията на своите политици и чиновници”, а в опозиция е останала единствено Левица, която е отказала да участва „в легализирането на високата корупция”.
„Блокът партии от елита ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и а арланаския Демократически съюз за инткеграция ДСИ, както когато наложи конституционните промени в следствие от Преспанския договор, променя Наказателния кодекс като политическо споразумение, което най-добре пасва на тази широка коалиция - първоначално за защита на корумпираното партийно ръководство, а след това като втори опит за налагане на конституционни промени, за българизация на Република Северна Македония”, заявиха от Левица.