Ердоган: Подкрепяме политиката на НАТО, но не може да има оправдание за онези, които отварят обятията си за терористи

Getty Images/Guliver
share

Турция подкрепя политиката на отворени врати на НАТО, но не може да има никакво разумно оправдание за онези, които отварят обятията си за терористи, заяви турският президент Реджеп Ердоган, говорейки по темата за присъединяването на Швеция към НАТО на проява днес в Истанбул.

По думите на президента много малко от съюзниците имат принос като този, който Турция е направила за НАТО през последните 71 години. 

"Демонстрирахме принципната си позиция, като одобрихме членството на Финландия. Не се поколебахме да покажем реакцията си към онези, които покровителстват терористи. Подкрепяме политиката на отворени врати на алианса, готови сме да приемем всеки, който ще покаже лоялност към основните ценности на алианса", каза турският лидер.

В същото време той подчерта, че "не може да има никакво разумно оправдание тези, които искат да покажем солидарност под покрива на НАТО, да отварят обятията си за престъпници, които се опитаха да извършат преврат в Турция. Демокрацията и хуманността не могат да стоят рамо до рамо с тероризма", каза Ердоган.

"Тези, които ни дават съвети, трябва първо да отговорят на следните въпроси. Как Турция може да се довери на страна, по чиито улици се разхождат терористи? Как може държава, която не се дистанцира от терористичните организации, да допринася за НАТО? Не можем да подкрепим за НАТО онези, които отварят обятия за тероризма. Очакваме обещанията, дадени на страната ни в Мадрид, да бъдат спазени. Ще поставим всички тези въпроси отново на вниманието на нашите партньори от алианса на срещата на върха на лидерите на НАТО във Вилнюс във вторник", каза още президентът на Турция.

Ердоган: Очакваме Швеция да изпълни условията ни за присъединяване към НАТО

Опасявайки се за сигурността си, Швеция и съседна Финландия прекратиха дългогодишната си политика на военно необвързване, след като Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 г., и двете страни подадоха молби за членство в НАТО. През март Турция ратифицира кандидатурата на Финландия за членство в НАТО, но все още има възражения срещу присъединяването на Швеция.

Само Турция и Унгария  все още отлагат членството на Швеция. Останалите 29 съюзници заявиха, че скандинавската страна е направила достатъчно, за да удовлетвори исканията на Анкара. Наред с другите отстъпки Швеция промени антитерористичните си закони и отмени оръжейното ембарго за Турция, отбелязва БТА.

Водещи новини

Още новини