Снощи късно приключи първият тур на президентските и парламентарните избори в Турция. Така след часове на броене видяхме обрат - страната ще избира президент на втори тур. Съседите ни гласуват на най-важните избори в съвременната си история - те решават дали Реджеп Тайип Ердоган остава президент след 20 години на власт. Гласоподавателите също ще избират 600 членове на парламента, избрани от пропорционално в 87 региона.
Интервю на Novini.bg c международния анализатор Драгомир Младенов.
Последици
Основният му съперник Кемал Кълъчдароглу обещава да премахне много от правомощията, придобити от президента Ердоган, след като той оцеля при неуспешен преврат през 2016 г. Успешния референдум от 2017 г. узакони разширяване на правомощията на президента за сметка на премахване на поста на министър-председателя.
Като президент Ердоган започна да определя политиката за икономическите, сигурността, вътрешните и международните въпроси на Турция.
Какво ще се промени в Турция, ако спечели конкурентът на Ердоган?
При тази хипотеза Турция я очаква пълна промяна. Кемал Кълъчдароглу обещава рестарт на държавата, завръщане в НАТО и отваряне на присъединителния процес с ЕС. Това значи, че ако спечели Турция, ще се присъедини към западните си съюзници в санкциите срещу Русия.
© Getty
Друга политика, която веднага ще засегне всички турци, е спиране на изкуственото подтискане на лихвените нива. Липсата на натиск върху ръководството на централна банка е нещо, което Кълъчдароглу обещава, за да пребори зловещата инфлация, която затруднява турската икономика от години.
И тук идва политическата математика. Меджлиса ( бел. ав. - турски парламент) има 600 места за народните представители. Важното в случая е колко негови членове ще подкрепят политиките на Кълъчдароглу.
Какво ще стане обаче, ако Ердоган спечели?
Ако Ердоган остане президент, той ще започне да мисли по-систематично за своето политическо наследство и как да гарантира, че неговият режим би продължил и след края на този мандат.
Спекулациите за това как Ердоган може да се насочи към това, се фокусира върху две потенциални възможности: първо, прекрояване на турската избирателна карта, за да се осигури подкрепа и второ - избиране на политически наследник.
© Getty
Дългосрочната политическа визия на Ердоган на пръв поглед отразява вярата му в консолидирането на благочестиво и патриотично мнозинство-такова, което може да доминира в избирателния пейзаж в лицето на малцинството фракция, обречена на непрекъснато противопоставяне от своя непатриотичен и нерелигиозен характер. Ердоган несъмнено вярва, че волята на хората, ако бъде изразена без никаква намеса, манипулация или натиск, би отразявала собствената му визия за страната. Тоест, когато чуждестранните и вътрешните врагове на Турция най -накрая са победени и нацията постига мира, просперитет.
Изключително хубаво за България е, че и двете страни в политическото противопоставяне ценят държавата ни като ценен и искрено обичан съюзник. Единственото, което трябва сериозно да ни безпокои след тези избори, са евентуални граждански безредици, бунтове, забрани на партии и преврати. А те не липсват в трудната за характеризиране турска политическа история, която смесва демократични с недемократични политически институти.