За учители, които да обучават децата на книжовен български език, настояват изселниците от България, които живеят в турския град Ялова.
Председателят на изселническата организация Лютфи Йозгюр, цитиран от БНТ, отправи искане към българските власти поне през летния сезон да бъдат организирани подобни курсове.
Броят на българските изселници в Ялова е между 8 и 10 хиляди. Повечето от тях са пристигнали през 1989 година по време на „Голямата екскурзия”, заедно с невръстните си деца. Тогава хиляди български турци напуснаха родината си, прокудени от тоталитарния режим.
Ние, изселниците, в първите години, когато се изселихме в Турция, бяхме обидени на режима и спряхме да говорим на български, за което след време взехме да съжаляваме, казва Лютфи Йозгюр – председател на Сдружението на изселниците в Ялова.
Лютфи дава пример със собствените си синове, които учат в Софийския университет, но са пристигнали в България без да знаят нито една дума на български език. Наложило се е цяла година да учат езика, за да започнат образованието си. Това не бива да се случва с децата, които сега растат, смятат изселниците.
По думите му, родителите искат да обучават децата си на български език, а децата нямат вина за това, че не знаят езика. Затова може би и ние трябва да допринесем с нещо, обръщайки се към българските власти на нас да ни изпращат летния сезон учители, които ще обучават нашите деца на български език. А защо искаме да ги обучаваме? Те носят български паспорти, български граждани са и имат правото да научат български език, категоричен е Лютфи Йозгюр.
Изселниците ще са добри домакини. В Ялова вече се строи Балканска къща, където ще се помещава техният културен център и където могат да се провеждат обучителните курсове.