Министерството на вътрешните работи на Република Северна Македония информира, че след направените проверки от екипи по антитероризъм във връзка с днешните сигнали за поставени взривни устройства в 10 училища в Скопие и четири в Прилеп, както и на летището в Скопие, е установено, че сигналите са фалшиви.
От няколко месеца, с промеждутък от по няколко дни, в Северна Македония се получават сигнали за поставени взривни устройства в училища, обществени сгради и търговски центрове, хотели и дори институции, а от две седмици е хакната системата на Фонда за здравно осигуряване в страната, което поставя пред сериозни затруднения функционирането на здравния сектор.
Според правителството това е част от хибридната война, която се води в страната.
В интервю за държавната новинарска агенция МИА, дадено по време на Мюнхенската конференция по сигурността, премиерът Димитър Ковачевски направи връзка между случващото се в Украйна и сигналите за взривни устройства и хакерски атаки в страната и региона.
„Те са абсолютно свързани с войната, която се води в Украйна, защото преди това ги нямаше. Второ, хибридната война, която се води - която включва кибератаки, хакерски атаки и дезинформация - е практически нов начин на война. Той има няколко цели: първо, да блокира ключови жизненоважни системи в НАТО, ЕС, страните, които имат западна ориентация. Втората цел е да се внесе безпокойство сред гражданите, защото се атакуват системи, които обслужват голям брой от тях, и трето, да се създаде система за дезинформация в държавите, която в крайна сметка облагодетелства само тези, които не искат да видят нашия регион като част от ЕС или НАТО", каза Ковачевски.
В случая със системата на Фонда за здравно осигуряване той посочи, че експертите от Северна Македония работят заедно с експерти от страни членки на НАТО. Ковачевски Успокои, че личните данни на гражданите в медицинските им досиета са защитени, но други активни системи от използвания софтуер са подложени на кибератака.
„Сформирали сме и специален екип в МВР, в който участват IT инженери от Агенция "Разузнаване" и Агенция "Национална сигурност, които работят и 24 часа в денонощието, за да защитават и деблокират системи, които са подложени на кибератаки“, каза Ковачевски.
Междувременно здравните работници, които не са получили януарските си заплати, заради хакнатата система на Фонда за здравно осигуряване, символично протестираха днес и заявиха, че ако проблемът не се реши до сряда, ще блокират основни входни артерии към Скопие.