Международната мироопазваща мисия на НАТО в Косово (КейФор) потвърди, че е "получила искането на правителството на Сърбия за връщане на сръбските военни и полицейски сили в Косово и го разглежда", информира сръбската редакция на телевизия Ен1.
„Получихме писмо от Сърбия и в момента го преценяваме. КейФОР остават особено бдителни и напълно способни да изпълнят мандата си“, се посочва в отговор на мироопазващата мисия до Радио Свободна Европа.
Сръбският президент Александър Вучич каза вчера, че вечерта ще изпрати искането по имейл, а днес сръбският министър на отбраната Милош Вучевич каза, че членове на сръбските въоръжени сили са връчили на КейФОР искане за връщането на до 1000 членове на сръбската армия и полиция в Косово.
Както беше съобщено по-рано, по искането на Сърбия трябва да бъде се произнесе Военният съвет на НАТО, който ще препоръча на КейФор отговор във връзка с молбата на Сърбия.
Съгласно анекс 2 на Резолюция 1244 Сърбия има право да върне до 1000 членове на силите си за сигурност с разрешение на КейФОР само в три случая: за маркиране или разчистване на минни полета, поддържане на присъствие в обекти на сръбското културно наследство и поддържане на присъствие на основните гранични пунктове. Смята се, че е почти сигурно, че подобно разрешение няма да бъде дадено.
Специалният пратеник на САЩ за Западните Балкани Габриел Ескобар по време на посещението си в региона тази седмица в Прищина и Белград, заяви, че САЩ категорично се противопоставят на искането на Сърбия, а германският външен министър Аналена Бербок също се обяви против преди няколко дни.
За вземането на такива решения е нужен консенсусът на всички членове на НАТО, отбелязва БТА.