"Премахването на безвизовия режим за граждани на страната ни за пътуване в ЕС би било безпрецедентно и не смятам, че реално съществува такава възможност", заяви днес премиерът на Сърбия Ана Бърнабич, съобщи агенция Бета, цитирана от БТА.
"Не мисля, че има такава възможност в действителност. Това би било безпрецедентно. Това не би било в съответствие с европейските ценности или международното право, така че не вярвам, че сме близо до това", каза Бърнабич пред репортери при представянето на изследване на Американската търговска камара за бизнес климата в Сърбия и доверието на инвеститорите.
Камарата на представителите на парламента на Нидерландия прие резолюция на 8 декември, призоваваща своето правителство да се застъпи в Брюксел за временно спиране на безвизовия режим за Сърбия, ако Белград не се съобрази с визовата и външната политика на Европейския съюз, т.е. ако не наложи санкции на Русия.
За евентуално решение за спиране на безвизовия режим за една от страните от "белия шенгенски списък“ е необходимо Европейската комисия да разгледа ситуацията на място и да направи препоръка, а след това и квалифицирано мнозинство от страните членки на ЕС да гласува за това.
"Международната общност чува косовските сърби само когато са на барикадите, което не е справедлив подход", каза Бърнабич, добавяйки, че кризата в Косово може да застраши чуждестранните инвестиции в Сърбия, ниското ниво на безработица, ръста на заплатите и пенсиите и инфраструктурните проекти.
"Интересът на Белград е да запази стабилността в Косово, докато интересът на косовския премиер Албин Курти е да предизвика нестабилност", каза Бърнабич. Тя заяви, че броят на нападенията срещу косовски сърби се е увеличил с почти 50 процента, откакто Курти е поел премиерския пост.
"Очакваме Европейският съюз и международната общност да вземат ясно решение по този въпрос. Всичко би било по-лесно и различно в Косово, ако споразумението от Брюксел за нормализиране на отношенията бе изпълнено", каза Бърнабич и добави, че ситуацията ще бъде много по-стабилна, ако се формира Съюз на сръбските общини.
Бърнабич заяви, че е ужасена и шокирана от ареста на бившия член на косовската полиция Деян Пантич. Това е само един пример за отношението към сърбите в Косово. Става въпрос за сплашване на сърбите, за да бъдат изгонени от Косово, каза Бърнабич и поиска ЕС да реагира. "Приканвам КФОР и ЕУЕКС да си свършат работата, която сега не вършат", посочи сръбският премиер.
"Прилагането на Брюкселското споразумение ще доведе до изтеглянето на сърбите от барикадите и връщането им в институциите на Косово", отбеляза Бърнабич.
Сръбският премиер заяви също, че политическите отношения на Белград с Вашингтон се подобряват. Има неща, по които не сме съгласни, но разбирането расте, каза Ана Бърнабич по време на представянето на резултатите от изследване на Американската търговска камара за бизнес климата в Сърбия.