Докладчик на ЕП: Преговорите със Сърбия няма да бъдат замразени

Getty Images
share

Докладчикът на Европейския парламент за Сърбия Владимир Билчик заяви, че преговорите със Сърбия няма да бъдат замразени, но изтъкна важността на хармонизирането на външната политика на Белград с тази на ЕС, съобщава вестник "Политика".

Билчик обясни, че изменението на доклада на ЕП за разширяването на ЕС, което поставя по-нататъшния напредък на Сърбия по пътя към ЕС в зависимост от въвеждането на санкции срещу Русия, не представлява натиск върху Белград, а показва, че от Сърбия се очаква да потвърди избора си за членство в Съюза.

Той отбеляза, че има много работа в рамките на вече отворените глави, по които може да се напредва, включително работа по клъстер 4 за енергетиката и околната среда, където, според него, ЕС може да помогне за подобряване на качеството на въздуха в Сърбия и енергийния преход на страната.

За отварянето на нови глави и клъстери обаче ще са необходими много ясни решения на Сърбия. За да могат наистина да напреднат преговорите за членство на Сърбия, трябва ясен сигнал, че Сърбия е сериозна, когато говори за своя европейски път и че работи с нас. Ето защо хармонизирането във външната политика е критичен въпрос, каза Билчик пред сръбската национална телевизия РТС.

Той оцени, че Европа е тази, която може да помогне на гражданите на Сърбия да постигнат по-проспериращо бъдеще, а не Русия или Китай.

"Искаме Сърбия да направи правилния избор. Това е периодът, в който се пише историята на Европа. Русия губи тази война, Европа ще спечели и ние искаме Сърбия да е на страната на победителя“, каза Билчик.

Външният министър на Косово към ЕС: Замразете преговорите със Сърбия

Комисията по външна политика на Европейския парламент прие поправка към доклада на ЕП за разширяването на Съюза, внесена от хърватския социалист и евродепутат Тонино Пицула, която поставя по-нататъшния напредък на Сърбия по пътя към ЕС в зависимост от въвеждането на санкции срещу Русия.

Докладът за разширяването трябва да бъде окончателно приет под формата на резолюция на Европейския парламент на пленарна сесия през ноември.

Резолюцията няма обвързваща сила, но ще бъде изпратена до Европейската комисия и страните членки като препоръка, отбелязва белградският вестник "Политика", цитират от БТА.

Водещи новини

Още новини