Албания поиска от властите в Китай, Великобритания и Русия да затворят два сайта, които са публикували данните, получени при кибератаките срещу сайтове на обществени институции по-рано тази година. Решението бе взето от Съда на Тирана след искане от прокуратурата, която направи разследване, съобщават медиите в страната, цитирани от БТА.
Разследването категорично е установило, че публикуването на данни и на полицейски документи, съдържащи следствена тайна, е извършвано от сайта „HomelandJustice" и от профил в „Telegram“ с името „JusticeHomeland1”, които имат IP адреси и в трите държави.
Прокуратурата апелира към правоприлагащите органи в тези държави да конфискуват данните от компютърните системи и да забранят по-нататъшното публикуване на хакнатата документация от албанските институции.
През юли албанското правителство съобщи, че неговата интернет страница и страниците на обществените институции в страната са били спрени след кибератака от неуточнен източник.
Хакерската атака предизвика паника в албанските обществени служби, чиито интернет услуги бяха блокирани с дни.
Миналия месец албанският премиер Еди Рама обяви, че задълбочено разследване е дало неопровержимо доказателство, че кибератаката е била дирижирана и спонсорирана от Иран. В резултат Албания прекратява дипломатическите отношения с Иран и нареди на иранските дипломати и служители на посолството си да напуснат страната.
Конференцията на 23-24 юли на иранската организацията "Муджахидин-е Халк" беше отменена заради предупреждение от местните власти за възможна терористична заплаха.
Около 3000 дисиденти от организацията, по-известна с абревиатурата МЕК, живеят в лагера „Ашраф 3“ в Манез, на 30 км западно от албанската столица Тирана. Те планираха да проведат в лагера си „Световна среща на върха на свободен Иран“ с участието на американски сенатори и конгресмени и други бивши важни личности от западни страни, за да „призоват правителството на Байдън да възприеме решителна политика срещу режима в Техеран“.