Министърът на минното дело и енергетиката на Сърбия Зорана Михайлович заяви, че държавата прави всичко възможно, за да осигури стабилно и сигурно снабдяване с електричество, топлинна енергия и енергоносители, както и че има готов кризисен план в случай на непредвидени обстоятелства или прекъсвания във веригата на снабдяване, пише вестник "Данас".
,,Винаги когато правителството на Сърбия планира зимата, правим планове за най-лошия сценарий, подготвяме се така, сякаш предстои най-тежката зима досега. Предстоящата зима е специфична и с това, че когато става дума за доставки на енергия и енергийни продукти, тя ще бъде повлияна от много фактори, които не зависят от Сърбия'', каза Михайлович, съобщиха от министерството.
Тя посочи, че Сърбия е осигурила доставките на газ за следващите три години чрез договор с Руската федерация, според който ще получава два милиарда кубически метра годишно.
Осигурихме допълнителен капацитет от половин милиард в газохранилището в Унгария, запълваме нашата част от газохранилището в Банатски двор всеки ден и сега имаме запаси за над 50 дни, каза Михайлович, цитирана от БТА.
Тя повтори, че правителството помага по всякакъв начин на обществените компании в енергийния сектор, за да се поддържа стабилността на системата и посочи, че няма да има ограничения на електроснабдяването.
В много по-трудни моменти, като декември миналата година, когато се срина електроенергийната система, не е имало ограничения, така че няма да има и тази година. Дадохме възможност на Сръбската електрическа компания (ЕПС) да внася въглища и електричество. Подсигурихме се с международни договори и не очакваме срив като миналата година, но това не стана за една нощ и не е възможно всички проблеми в ЕПС да се решат без един ден, допълни още тя.
По думите ѝ топлофикациите са готови за отоплителния сезон, а държавата има готовност да реагира при всяка непредвидена ситуация по отношение на газоснабдяването.
Имаме кризисни планове от първо, второ и трето ниво, топлофикациите знаят точно какво да правят в ситуация, когато липсва енергоносител, посочи Михайлович.
През декември миналата година лошото време, обилният снеговалеж и мокрият сняг предизвикаха проблеми в цяла Сърбия и блокираха столицата Белград. В пет общини бе обявена извънредна ситуация. На летище "Никола Тесла" спря токът, скъсани електрически кабели спряха влаковете. Сръбската електрическа компания съобщи тогава, че причината за разпада на енергийната система е мокрият сняг. Според специалистите обаче причината е в недостатъчното количество мазут и това, че се използват въглища с най-ниско качество, защото запаси от по-добро качество въглища не са осигурени навреме, отбеляза тогава вестник "Данас".