Партньорите на Турция забравят приноса й към НАТО, когато националната им сигурност не е застрашена, заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган в статия за сп. "Икономист", цитирана от турските медии.
В обширния материал Ердоган откроява важността на Турция за Алианса, като подчертава, че увеличените отбранителни капацитети на Турция допринасят за устойчивостта и мощта на съюза.
"Макар нашите партньори винаги да са ценели турския принос към мисията за колективна сигурност на НАТО, те бързо забравят за това, когато няма заплахи за тяхната национална сигурност. Нашите партньори, които си спомнят за важността на Турция единствено в неспокойни времена, като кризата на Балканите, погрешно смятат, че дългосрочна стабилност би могла да бъде постигната без Турция. Така, след отстраняването на непосредствената заплаха, те пренебрегваха геополитическите реалности и потенциалните рискове, които би могло да възникнат в региона", посочва Ердоган.
Турският президент отбеляза, че заплахите за международния мир и сигурност са се променили напоследък и са накарали мнозина да смятат, че НАТО е "отживяла" организация, която вече не служи на целта си.
Той напомни думите на френския си колега Еманюел Макрон, че НАТО е в мозъчна смърт.
"Същите хора поставят под въпрос ролята на Турция в рамките на НАТО. Тази смесица от изключително пожелателно мислене и крайно стратегическо късогледство струва много години на алианса", отбелязва Ердоган.
Турция отказва да вярва, че този късоглед и понякога безразсъден подход на някои страни членки отразява позицията на цялата НАТО, добавя той.
По думите му НАТО, както и всички други международни организации, трябва да осъществи определени реформи, за да се справи с възникващите заплахи за сигурността.
"По-специално по отношение на тероризма, липсата на колективни действия въпреки директните атаки срещу много страни членки, подкопават сътрудничеството в сигурността и подхранват дълбоко недоверие сред гражданите на държавите от НАТО към организацията", посочва турският президент.
Ердоган отбелязва, че Турция отправя легитимни и необходими искания към Алианса, за да гарантира границите, въздушното си пространство и безопасността на хората, но е била в голяма степен оставена да се справя сама с всички тези кризи, за което е платила висока цена.
"Ироничното е, че евентуални стъпки, предприети под шапката на НАТО, щяха да подготвят Алианса за бъдещи конфликти и кризи по границите му", пише още в статията в "Икономист", цитирана от Анадолската агенция.
Според Ердоган новата ситуация, възникнала в резултат на войната в Украйна, доказва, че очакванията и призивите на Турция са били точни.
Определени страни членки, които внезапно оцениха геополитическото положение на Турция на фона на проблемите, предизвикани от конфликта, видяха, че нашата страна е била права да предприема определени действия в миналото, казва той.
Турция е била права да иска членките на НАТО да се подготвят за бъдещи геополитически предизвикателства и въпреки онези, които твърдяха, че НАТО е неадекватна, Турция бе абсолютно права да казва, че организацията ще става все по-важна, посочва още президентът.
Той изразява съжаление, че някои страни членки не преценяват напълно определени заплахи спрямо Турция, макар, по думите му, всички съюзници да признават критичната важност на страната за Алианса.
"Турция смята, че приемът на Швеция и Финландия носи рискове за собствената сигурност и бъдещето на организацията. Имаме всяко право да очакваме от тези държави, които ще разчитат втората по големина армия на НАТО да ги защитава по силата на член 5, да предотвратят дейности по вербуването, набирането на средства и пропагандата на ПКК, която ЕС и САЩ считат за терористично формирование", пише Ердоган.
Той изтъква искането на своята страна страните кандидатки да възпрат дейностите на всякакви терористични организации и да екстрадират членовете им.
"Тероризмът е заплаха за всички членки и страните кандидатки трябва да осъзнаят тази реалност, преди да се присъединят. Турция няма да промени своята позиция по въпроса, ако те не направят нужните стъпки", заявява Ердоган.
Турският лидер изтъква също така, че всички форми на оръжейно ембарго са несъвместими с духа на военното партньорство в рамките на НАТО.
"Възраженията на Турция срещу присъединяването на Швеция и Финландия, които запазваха неутралитет до скорошните събития, представляват решителна стъпка, направена от името на всички страни, които са под прицела на терористични организации", пише Ердоган.
По неговите думи от това дали Стокхолм и Хелзинки ще вземат отношение към тревогите за националната сигурност на други държави, с които искат да бъдат съюзници, ще определи до каква степен Анкара би желала да бъде съюзник с тези страни.
Според Ердоган онези, които поставят под въпрос връзката на Турция с НАТО, трябва вместо това да насочат фокуса си към това да убедят кандидатите да променят позициите си.
"Няма власт в Турция, на която да може да се нарежда какво да прави от която и да било страна, която не желае да се бори срещу тероризма. Вярваме, че репутацията и авторитетът на Алианса ще бъдат поставени под риск, ако членките на НАТО прилагат двойни стандарти по отношение на борбата срещу тероризма", заключава турският лидер.