Турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви днес, че миграцията е глобално предизвикателство и призова за "активно международно сътрудничество" за справяне с нея, съобщи БТА.
"Тъй като не успяваме да се справим с първопричините, сега трябва да се справим с последствията", каза Чавушоглу в изказване на първия Международен форум за преглед на миграцията в рамките на Общото събрание на ООН. "Миграцията изисква глобален и последователен подход", изтъкна турският външен министър.
Форумът служи като платформа за държавите членки за оценка на Глобалния пакт за миграцията.
Чавушоглу изтъкна, че Турция напълно подкрепя Глобалния пакт за миграцията и се ангажира с миграционни политики в съответствие със споразумението.
"Доброволното, безопасно и достойно завръщане ще се насърчава. Презаселването трябва да се прилага по-широко за тези, които не могат да се върнат ", добави Чавушоглу. "По-важното е, че трябва да се справим с първопричините за миграцията, трябва да предоставим спешна хуманитарна помощ и помощ за развитие", отбеляза той.
Той каза, че от 2014 г. Турция приютява най-голям брой бежанци в света и добави, че след избухването на конфликта в Украйна страната е приела допълнително 145 000 души.
Що се отнася до сирийските бежанци, Чавушоглу посочи, че 500 000 души са се завърнали в районите, които Турция е прочистила от терористичната групировка СЗН, и изтъкна, че Анкара работи по план, който "ще улесни безопасното и доброволно завръщане на 1 милион сирийци".
Турция разглежда Силите за защита на народа (СЗН) и действащата в Турция Кюрдска работническа партия (ПКК) като разклонения на една и съща терористична организация.