Министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи отново отказа да заяви убеденост, че страната ще получи дата за преговори за присъединяване към Европейския съюз през юни. По думите му всичко е направено, „топката” вече е в полето на София и Брюксел, Република Северна Македония е направила необходимото, показала е конструктивизъм, а колкото повече се отлага този процес, толкова повече и енергията ще намалее, предаде БТА.
"Не можем да говорим за срокове, не сме ние тези, които решават. Ние бяхме отговорни за спазването на всички срокове. „Топката” е в София и Брюксел. Ние инвестирахме твърде много в този въпрос и ще трябва да се обърнем към проблемите у дома, да продължим с реформите. Когато ЕС реши да изпрати сигнал до региона, ние сме тук, няма да отстъпим от амбицията си за ЕС. Считам, че сме и бяхме пример и надхвърлихме условията за започване на преговори. Мисля, че още има шанс, ще продължим да търсим решение. Посланието, което изпращаме към ЕС и България е, че енергията в обществото намалява и трябва незабавно да се намери начин за вземане на решение“, каза Османи.
По повод посещението на еврокомисаря Оливер Вархей, който след София пристигна в Република Северна Македония без да дава изявления, дипломат номер едно на югозападната ни съседка каза, че посещението е било насочено към преодоляване на различията между двете държави и са били обменени идеи по този въпрос. Османи отказа да посочи какви са били те, но според него „е добре, че комисарят се движи между Скопие и София”.
По отношение на преговорната рамка и възможно ли е нерешените въпроси да бъдат част от нея, Османи заяви: „Виждам, че повечето от държавите са чувствителни към включването на двустранни въпроси в рамката на преговорите. Мисля, че страните много внимават какво ще приемат в преговорната рамка”.
По думите му продължава да няма договорен двустранен документ със София, който да бъде представен в парламента на Република Северна Македония, но дори когато се достигне до такъв документ, няма процедура по която той да бъде гласуван в Комисията по външна политика.”Преговорната рамка трябва да бъде приета в Парламента, но за останалите въпроси от двустранния документ народните представители ще бъдат информирани на заседанието, когато сме съгласували обща позиция, но не сме в това положение”, каза Османи.
-
Вицепрезидентът: България не поставя допълнителни условия към РСМ, а иска Скопие да спазва европейските договорености
-
Премиерът на РСМ: Предложеният текст за промяна в конституцията на страната няма да бъде приет
-
Силяновска пред Радев: Българите да се впишат в конституцията, след като Северна Македония влезе в ЕС