Република Северна Македония върви по най-трудния път до първата междуправителствена конференция с ЕС. Вярваме, че това може да се случи в близко бъдеще. Но това не зависи само от нас. Става дума за оттегляне на ветото, въведено от бившето българско правителство, казва в интервю за австрийския вестник „Ди пресе“ премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски.
Той уточнява, че преди смяната на правителството отношенията между България и Република Северна Македония са били много лоши, но с новия български министър-председател Кирил Петков са се разбрали да решават откритите политически проблеми на базата на европейските ценности, взаимното уважение и достойнството на гражданите на двете страни.
По думите му, два месеца по-късно ясно се вижда, че комуникацията става по-добра. „Не знам кога можем да обявим договор. Въпреки това, началото на преговорите за присъединяване към ЕС би било положителен пример за други страни от региона. Убеден съм, че можем да се интегрираме бързо. Не забравяйте, че ние сме кандидат за членство в ЕС от 17 години“, казва Ковачевски.
Според него началото на преговорите за присъединяване е геостратегически въпрос на сигурността. „Защото това ще промени реториката в страната и ще намали драстично влиянието на трети страни, популистки групи и партии, които очевидно са финансирани от Русия“, казва Ковачевски.
По думите му Западните Балкани винаги са представлявали интерес за Русия. Тя има интерес от замразени конфликти на Балканите, които пречат на страните да следват пътя си към евроатлантическата интеграция и такива проблеми има и в Република Северна Македония.
-
Вицепрезидентът: България не поставя допълнителни условия към РСМ, а иска Скопие да спазва европейските договорености
-
Премиерът на РСМ: Предложеният текст за промяна в конституцията на страната няма да бъде приет
-
Силяновска пред Радев: Българите да се впишат в конституцията, след като Северна Македония влезе в ЕС