Турски политик: Източното разширяване на НАТО заплашва и страната ни

Getty (архив)
share

"Източното разширяване на НАТО заплашва не само Русия, но и нашата страна", това каза лидерът на турската партия "Ватан" ("Родина") Догу Перинчек пред РИА Новости.

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15242

"На пръв поглед изглежда, че придвижването на Пакта в източна посока заплашва Русия. Но то застрашава и страната ни," заяви политикът.

По думите на генералния секретар на "Ватан" военната помощ, която Северноатлантическия алианс оказва на Украйна, е  заплаха и Турция. "САЩ и техни съюзници въоръжават украинските въоръжени сили и аз не изключвам вероятността конфликтът (между Киев и проруските сепаратисти) да се разрасне и да се прехвърли в целия Черноморски регион, което би имало негативни последици за нашата родина. Ето защо, като първа крачка, ние не трябва да допуснем бойни кораби на САЩ да влизат в Черно море", добави той.

Украинският външен министър призова хората да не се поддават на апокалиптични предсказания

"Ние това го говорим от години. САЩ подкрепят Кюрдската работническа партия, която воюва срещу Република Турция от десетилетия. Америка помага на Фетуллах Гюлен (ислямският проповедник, който от години живее в САЩ, е обвиняван за вдъхновител на пуча срещу турския президент Реджеп Ердоган през юли 2016 г.). Вашингтон доставя оръжие на Гърция, с която имаме редица противоречия. Цялата политиката на САЩ е насочена срещу нашата родина", категоричен бе лидерът на "Ватан".

Перинчек (роден през 1942 г. в Газиантеп, в Югоизточна Турция) е юрист по образование. Той през 60-те години на миналия век създава крайнолявата Турска работническоселска партия. Перинчек на няколко пъти е бил арестуван, осъждан и освобождаван предсрочно от властите в страната си. Перинчек преименува партията си на "Ватан" през 2015 г. и оттогава е неин несменяем лидер. Формацията се обявява за лява и външнополитическата ѝ програма се опира върху антиамериканизма и сближаването с Русия.

Името на Перинчек стана известно извън Турция през 2007 г. Тогава той бе осъден в Швейцария за отричане на Арменския геноцид (избиването на около 1,5 милиона души в Османската империя по време на Първата световна война) на 90 дни затвор и глоба в размер на 3000 франка. След продължителни изслушвания Европейският съд по правата на човека постанови, че швейцарските власти са нарушили правото на свободно изразяване на турския политик.

Гърция и Турция са членки на НАТО от 1952 г. Между двете страни съществуват редица противоречия. Основният проблем е Кипър. Анкара през юли 1974 г. окупира около една трета от острова и създаде Севернокипърската турска република. В отговор Атина започна да спира Турция за членство в Европейския съюз.

Анкара и Атина имат спорове за няколко малки острова в Средиземно море и за правата на етническите гърци в Турция и мюсюлманското малцинство в гръцката част на Тракия.

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15242

Водещи новини

Още новини