МВнР на С. Македония с официална позиция за скандала с мемориалната плоча

pixabay
share

Министерството на външните работи на Република Северна Македония информира днес, че член на семейството на войводата Велко Скочивирчето по своя инициатива и ангажимент е променил надгробната плоча в прилепското село Клепач, съобщават македонските медии.

Всичко по темата:
Отношенията България - РС Македония 1400

Информацията е дадена няколко дни след като българското МВнР изпрати протестна нота във връзка със замяната на съществуващата надгробна плоча, съобщи БТА.

Подмениха и оскверниха български паметник в македонското село Клепач

Министерството на външните работи на Република Северна Македония призовава на такива лични действия да не се дават политически и идеологически насоки, които обременяват усилията на двете държави за развитие на двустранните отношения, накърняват взаимното доверие и утежняват напредъка на добросъседските отношения. За процеса на намиране на общо решение в посока към деблокиране на процеса на интеграция в ЕС двете страни изразяват ясна воля и решимост за сътрудничество и подобни лични и отделни случаи не трябва да застрашават тези усилия, казват от МВнР в Скопие.

От министерството добавят, че разследването установило, че надгробната плоча няма никакъв статут на защитен обект на културата или на природна рядкост, а става въпрос за частен гроб и надгробна плоча. Член на семейството самоволно решил да смени надписа и езика, добавят от МВнР в Скопие.

На среща миналата седмица в МВнР Ваня Андреева, директор на дирекция "Югоизточна Европа", е информирала представителя на Република Северна Македония у нас, че дипломатическата мисия на България в Скопие е установила, че намиращият се в двора на църквата в с. Клепач паметник, който е бил издигнат в чест на войводата Велко Скочивирчето и осем негови четници, загинали при сражение с османски части през 1904 г., е бил подменен. Констатирано е, че оригиналният надпис на книжовен български език е бил заменен, премахнати са цели части от автентичния текст и са променени и някои от имената на загиналите четници.

В рамките на разговора българската страна е настояла за предприемане на необходимите действия от компетентните власти на Република Северна Македония за издирване и възстановяване на оригиналния паметник. Подчертано е било, че подмяната на исторически артефакти представлява акт на унищожаване на автентичния вид на културно-историческо наследство и опит за пренаписване на историята, което буди сериозна загриженост, включително в контекста на необходимостта от стриктно изпълнение на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество от 2017 г.

Всичко по темата:
Отношенията България - РС Македония 1400

Водещи новини

Още новини