Изборният ден в Турция започна бурно с хаос и напрежение, но приключи спокойно. В Истанбул повечето секции затвориха още преди 9 часа, предава от Турция БНР.
През целия ден пред секциите имаше дълги опашки, потокът от хора започна да намалява след 19 и 30.
В секцията в квартал Авджълар вотът беше удължен, докато свърши опашката от около 10 души. Някои от гласуващите споделиха, че са се притеснявали от коронавируса и са искали да избегнат струпването на хора, поради което са отишли в секцията в последните възможни часове. Всички останали 6 секции в Истанбул приключиха изборния ден навреме в 20 часа.
И тази нощ по време на броенето на бюлетините българските секции в Турция ще бъдат охранявани от турската полиция, а очакванията са избирателната активност в южната ни съседка да е по-ниска в сравнение с предишни избори.
В Турция пред избирателните секции се образуваха опашки от желаещи да гласуват още преди началото на изборния ден. 350 000 са българските граждани с право на глас в югоизточната ни съседка, а гласуването става в 35 секции.
Вотът започна с хаос и скандали, но във втората половина на изборния ден ситуацията се нормализира. В повечето секции в Турция изборният ден започна с леко закъснение, докато членовете на секционните комисии решат как да бъдат попълвани декларациите за вот в чужбина.
Най-малко три от седемте секции в Истанбул – в Авджълар, Гюнешли и Картал – бе решено декларациите да се попълват вътре в секциите и това създаде напрежението: „Каква е тази омраза? Просто не мога да ви разбера? В Германия така ли е, в Англия, в Америка?“, „Не искате да гласуват турците. Това ви е основната цел“, „Хората, които ще гласуваме, трябва на тези изисквания да отговаряме. Щом трябва, добре“, казаха избиратели пред националното радио.
Ситуацията в секцията в Гази Осман паша беше спокойна през целия ден. Неджат Осман – генерален секретар на Асоциацията за помощ на емигрантите „Гази Осман паша“: "Имаме специални автобуси, които организирахме за деня на изборния ден да превозват хората понеже е дъждовно".
В Анкара в квартала на изселниците "Пурсаклар" също е имало хаос, разказва Тидже Аглач: "Те там са повечето възрастни. И да знаят български, не могат да попълнят, предполагам. Вече са на 80-80 и няколко години, ако искат да гласуват. Даже възрастните не искат да гласуват заради пандемията".
След първоначалния хаос заради правилата за попълване на декларации за вота ситуацията в секциите се нормализира. След жалба излезе решение на ЦИК, че всички декларации за вота в чужбина могат да се попълват и предварително, а не в секцията и ситуацията се успокои. Дългите опашки обаче предизвикваха струпване на хора и задължителното разстояние от метър и половина не се спазваше масово. Наложи се и намеса на турската полиция, която охранява секциите, за да раздалечи хората един от друг.
В Бурса проблемът е бил решен още в ранните часове на изборния ден и декларациите се попълват навън, разказва д-р Юксел Юскан, който е и депутат в Меджлиса от Народнорепубликанската партия, и изрази възмущение: "Тези, които са командировани от ЦИК, не знаят правилата, Кодекса не знаят".
И в Бурса опашките са дълги и няма разстояние между хората: "Аз съм лекар. В тази пандемична ситуация хората как ще се пазят, как ще спазват физическото разстояние? Как? Това е безразумие. Наистина безразумие, с извинение".