Македонска медия показа българска светиня от Скопие (снимки+видео)

gettyimages (архив)
share

Снимки и видео на мраморна плоча от българския храм Рождество на Пресвета Богородица в Скопие изпрати местната медия „Поглед.мк“ на редакционната поща на www.novini.bg.

На реликвата, датирана от 1879 г., пише "Главната врата на Българската Народна Църква Рождество Пресвятия Богородици 20 юли 1879 г.". По данни на изданието плочата се съхранява в изоставен двор в столицата на югозападната ни съседка, но точните координатори не се посочват заради съображения за сигурност.

Строежът на възрожденската църква е започнал още през 1809 г. под ръководството на майстора от Дебърската школа Дамян Янкулов Рензовски (1770 – 1834), зограф и строител от с. Тресонче. Заради смъртта му изграждането на храма е било продължено от неговите синове. Църквата е била завършена и осветена на 1 май 1835 г. в чест на Рождеството Богородично.

Към средата на ХIХ век по инициатива на скопския първенец Хаджи Георги в двора на църквата е било създадено народно училище, а за учител е бил поканен възрожденецът Йордан Хаджи Константинов Джинот от Велес. Той самият се подписвал Йордан х. Константинов Джинот Български. Образователната институция по-късно е станало известна като българското педагогическо училище.

Медията припомня, че след създаването на Българската екзархия през 1872 г. 90 процента от населението на Скопската община са преминали под духовното ръководство на Екзархията.

Голяма част от инвентара на храма е пострадала от бомбардировката на британски и американски самолети в нощта на 5 срещу 6 април 1944 г. Върху светинята има следи от пожар и открити части от бомби, върху които се виждат надписи на английски. Това оборва твърденията на югославската пропаганда, че българите са унищожили храма, пише още изданието.

Novini.bg изказва своята благодарност към Поглед.мк за предоставените материали.



Водещи новини

Още новини