"Откриването на Желязната църква е хубав знак към страната ни, тъй като парите са дадени от турска страна. Това е нормално, тъй като в ранглистата на най-красивите църкви в света, тя е класирана на първо място. Затова турското правителство отпусна около 3 милиона евро", коментира пред Novini.bg историкът проф. Божидар Димитров.
"Първият, който отпусна някакви пари за Желязната църква бях аз и тогава започна укрепването на пилоните, върху които е църквата. Тя е върху пилони, тъй като терена, върху който е построена го изисква", поясни той.
Около 3,5 млн. евро (близо 16 млн. турски лири) са вложени в цялостната реставрация на българската желязна църква "Св. Стефан" в Истанбул. От тези средства България е предоставила целево два транша - за 200 000 евро и за 190 000 евро.
Обновената църквата "Св. Стефан" ще бъде официално открита с тържествен молебен на 7 януари - неделя, в присъствието на българския премиер Бойко Борисов и турския президент Реджеп Тайип Ердоган.
Желязната църква в Истанбул е един от най-значимите български паметници на архитектурата и културата. Тя е осветена на 8 септември 1898 г. от Екзарх Йосиф. Тогава сградата, заедно с обзавеждането й, струват на Българската държава около 1 млн. златни лева.
Съграждането й, благодарение на попечителския фонд на Българска народна банка, има важно политическо значение. Запазването на идентичността на българската народност в нейните етнически граници след Освобождението на България е основна функция на Българската екзархия, чието седалище, създадено в Истанбул през 1870 г., остава там до 1916 г. Уникалната постройка от метал, проектирана от арменския архитект Ховсеп Азнавур, е била изработена в Австрия от металургичната фирма "Вагнер", а елементите на конструкцията са пренесени с железница и са тежали около 500 тона. Били са сглобени на място.
По материала работиха Мая Йорданова и Галя Георгиева