Бойко Борисов: Европа е с нас, тя мисли за Балканите (снимки+видео)

share

Благодаря на кмета и на хората, които ни посрещнаха радушно тук. След споразумението, което подписахме, се радвам, че с министрите си днес сядаме на една маса. По време на председателството темата за Западните Балкани реално трябва да се придвижи. Изграждането на Коридор номер 8 носи след себе си нови инвестиции и по-високи доходи. Длъжни сме да го осигурим. Това заяви по време на пресконференция министър-председателят на България Бойко Борисов в Струмица, където правителствата на Република България и Република Македония заседаваха заедно.

Европа е с нас, тя мисли за нас. Балканите са едно прекрасно място“, подчерта той.

Трябва да имаме пътища, които ни свързват - това е бъдещето“, заяви още премиерът Борисов.

"Благодаря на моя роден град за домакинството на срещата на двете правителства. Ние като лидери демонстрирахме приятелство, показваме как се гради добросъседство и сътрудничество в региона". Заяви от своя страна премиерът на Република Македония Зоран Заев.

Като основен проект и Борисов, и Заев посочиха Коридор номер 8, с който Варна ще се свърже с Албания. По думите на българския премиер интересът към артерията е много голям, защото вече изглежда възможно изграждането й. В краткосрочен план ще се работи за това връзката на българска територия да се прави през съществуващите магистрали, като в началото на следващия месец ще има голяма среща за коридора.

"На Балканите трябва да се пазим от думи като „нова епоха”, „исторически” – повече скромност ни е нужна, отколкото величие. Трябва да забравим, че тук е Велика Албания, Велика Македония, Велика България, Велика Сърбия – колкото по-бързо забравим, че сме „велики”, толкова по-бързо инфраструктурата и доходите ще се изравнят със Западна Европа", каза премиерът на България в отговор на журналистически въпрос.

„Перспективата за ЕС и НАТО за Македония е изключително важна. Това, разбира се, е ваш избор, по който вървите. Ако имате нужда, ние сме насреща, това е ваш избор, в който ние не се бъркаме”, категоричен беше Бойко Борисов. "Той призова да говорим повече за бъдещето и по-малко за миналото".

От македонска страна му бе зададен въпроса за това какво е мнението му за македонския език. „Абсолютно се разбираме. Нито една от медиите – нито български, нито македонски, имате слушалки. Какво по-важно има от това да се разбираме и да се върви напред по пътя? Нека учените говорят на тая тема. Хилядолетна история имаме, винаги може да се намери нещо, за което да се скараме”, отговори Борисов.

„Направим ли разговор кой език какъв е, Каракачанов е много подготвен по тази тема – вместо да подпишат договор за сътрудничеството с армиите, с госпожата (македонският министър на отбраната – б.р.) може да дойдат с по един танк”.  Заев отбеляза, че Договорът за добросъседство е подписан на български (според Конституцията на Република България) и на македонски (според Конституцията на Македония). И двамата подчертаха, че не се месят в делата на църквата, но биха се радвали, ако Българската православна църква приеме македонската за своя „дъщеря”, тъй като това би било именно в духа на добросъседството.

Преди това бяха подписани девет договора за двустранно сътрудничество в областта на външната политика, инвестициите, енергетиката, отбраната, туризма, телекомуникациите, инфраструктурата и реакцията при бедствия. Споразуменията са част от изпълнението на Договора за приятелство, сътрудничество и добросъседство от 1 август тази година.

Водещи новини

Още новини