В Турция забраняват на лекарите да оказват първа помощ без разрешение

share

В Турция влезе в сила закон, забраняващ на лекарите да оказват първа помощ без разрешение от правителството, предаде АФП, цитирано от "Труд".

Спорната норма, прокарана от премиера Реджеп Ердоган, предвижда нарушителите да се наказват с до три години затвор и глоба от 985 000 долара.

Критиците на закона твърдят, че целта му е да забрани на медицински лица да оказват първа помощ на демонстранти, ранени от властите. Лекари доброволно лекуваха антиправителствени протестиращи по време на юнските вълнения в Турция.

Базираната в САЩ организация “Лекари за човешки права” заяви, че законът е пореден опит на Ердоган да задуши недоволството срещу управлението си.

Една от мерките, която връзва ръцете на лекарите, е забраната те да упражняват професията си извън държавни здравни учреждения.

По време на протестите миналата година доктори организираха импровизирани пунктове за първа помощ на ранени в хотели, офиси и дори на улицата. По новия закон това ще е нарушение.

Решението е взето, защото Мустафа Саръгюл (58 г.) и други деветима души не са изплатили задълженията си по кредит на стойност $3,5 млн. от 1998 г., уточнява проправителственият в. “Хюриет”.

“Това не е нищо повече от породена от паника манипулация на държавните институции”, каза Саръгюл, който е кмет на централния истанбулски квартал Шишли.

Водещи новини

Още новини