България отново е с най-ниската минимална работна заплата в Европейския съюз. Румъния пак ни изпревари, след като правителството в Букурещ вдигна от 1 февруари т.г. минималното възнаграждение от 157 на 171 евро.
Така радостта, че сме изпреварили поне съседите, трая само месец. Страната ни излезе с 2 евро напред на 1 януари т.г., когато най-ниското възнаграждение бе увеличено от 290 на 310 лева (около 159 евро).
Според критериите на Евростат минималните заплати са ниски, ако са под 500 евро месечно. Под този праг са България, Румъния и прибалтийските републики плюс централноевропейските държави. Само Словения от по-новите членки на ЕС покрива критериите за средноевропейско ниво на доходите. В малката бивша югорепублика минималната заплата е 784 евро.
Според данните на Евростат Холандия, Белгия и Люксембург са държавите от ЕС, в които има най-висока минимална заплата. Във Великото херцогство е забранено да се наема персонал за по-малко от 1874 евро. Сумата е равна точно на 3665,23 лева.
20 от общо 27 държави от Евросъюза са фиксирали минимална работна заплата.
Разликата между минималната и средната заплата е най-малка в Гърция и Турция. Съотношението там е 1:2. В Гърция минималният месечен доход е фиксиран на 684 евро, а в Турция към януари т.г. е 429 евро, или почти тройно повече от България.
Преизчисляването на работните заплати според покупателната способност не променя картината на доходите. България и Румъния си остават най-бедните, въпреки че цените на основните стоки са малко по-ниски от тези в развитите европейски икономики, показва друго изследване на Евростат.
Същото важи и за Люксембург. Въпреки че малката държава има славата на една от най-скъпите в Европа, дори и след преизчисляването на цените се оказва, че хората там имат най-добрия стандарт на живот в рамките на Европейския съюз.
Румъния ни изпревари по заплати
- 08.03.2013 | 06:53
- 997